Bilgisayarınızın Windows 10’un En Son Sürümüne Sahip Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Microsoft, kabaca altı ayda bir Windows 10’un yeni sürümlerini yayınlar. Ancak, herkes hepsini bir kerede almaz. Bazı bilgisayarlar, bir yıl veya daha uzun süre Windows 10’un eski sürümlerinde takılı kalır. PC’nizin güncel olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10 Neden Bu Kadar Yavaş Güncelleniyor?

Örneğin, AdDuplex’in raporu Kasım 2020 için, Windows PC’lerin yalnızca yüzde 8,8’inin o sırada en son Ekim 2020 Güncellemesine sahip olduğunu buldu. Bilgisayarların yüzde 37,6’sı önceki Mayıs 2020 Güncellemesine sahipti. Bilgisayarların yüzde 50’sinden fazlası, 2019’da veya daha önce piyasaya sürülen Windows 10 sürümlerini çalıştırıyordu.

Microsoft, her güncellemede herhangi bir sorun oluşup oluşmadığını dikkatli bir şekilde ölçerek, güncellemeleri yavaş yavaş PC’lerde kullanıma sunar. Örneğin, belirli bir dizüstü bilgisayardaki belirli bir donanım aygıtının, Windows 10’un yeni bir sürümüyle düzgün çalışabilmesi için önce düzeltilmesi gereken bir donanım sürücüsü sorunu olabilir. Bazı bilgisayarlarda, daha yeni sürümlerde çalışması için değişiklik gerektiren güvenlik yazılımı çalıştırıyor olabilir. Windows 10 ve benzeri.

Microsoft’un ihtiyatlı güncelleme stratejisi nedeniyle, uyumluluk sorunları giderilirken bazı bilgisayarlar en son güncellemeyi bir yıl veya daha uzun süre alamayabilir.

En Son Sürüme Sahip Olmak Önemli mi?

Dürüst olmak gerekirse, çoğu insan için Windows 10’un en son sürümüne sahip olmak önemli değil. Sorun yaşamıyorsanız veya yeni özellikler istemiyorsanız, muhtemelen Windows Update’in sisteminiz için otomatik olarak seçtiği sürüme bağlı kalmalısınız.

Sırayı atlayıp bilgisayarınızda Windows 10’un en son sürümünü edinebilseniz de, hatalarla karşılaşabileceğiniz için bu genellikle iyi bir fikir değildir.

  Windows 10'da Posta Uygulamasında Anında İlet Bildirimleri Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft, bir süredir Windows 10’un eski sürümlerini güvenlik güncellemeleriyle güncellemeye devam ediyor. Windows 10’un bir sürümü artık güvenlik güncellemeleri almıyorsa, Windows Update daha yenisine yükseltme konusunda oldukça agresif davranır.

Başka bir deyişle, çoğu insanın en son sürüme sahip olup olmadıklarını umursamasına gerek yoktur. 2020’de bu büyük Windows güncellemeleri her zamankinden daha küçük hale geldi; nadiren büyük, yeni, olmazsa olmaz özellikleri içerirler.

En Son Sürüme Sahip Olduğunuz Nasıl Kontrol Edilir?

Bununla birlikte, çeşitli nedenlerle Windows 10’un en son sürümünü isteyebilirsiniz: yeni özellikler elde etmek, belirli bir programla uyumluluk elde etmek, eski bir sürümde karşılaştığınız bir hatayı düzeltmek, üzerinde yazılımı test etmek. en son sürüm veya en son işletim sistemini kullanmak için.

Bilgisayarınıza hangi sürümü yüklediğinizi kontrol etmek için Başlat menüsünü açarak Ayarlar penceresini açın. Sol tarafındaki “Ayarlar” dişli çarkına tıklayın veya Windows+i’ye basın.

Ayarlar penceresinde Sistem > Hakkında’ya gidin.

Yüklediğiniz “Sürüm” için Windows özelliklerine bakın. (Windows 10’un eski sürümlerinde bu ekran biraz farklı görünebilir, ancak aynı bilgileri gösterir.)

Not: “Yüklenme tarihi” her zaman en son güncellemenin yüklendiği tarihi yansıtmayabilir. Örneğin, 20H2 daha küçük bir güncellemedir ve birçok kişi 20H2 sürümünü çalıştırdıklarını fark etmiştir ancak “Yüklenme tarihi”, güncellemenin yayınlandığı Ekim 2020’den önceki bir tarihi gösterir. Bunun yerine tarih, 20H1’in kurulduğu tarihi gösterebilir – bu daha büyük bir güncellemeydi. Bu normal.

Aramak

Şimdi Windows 10’un en son sürümünün hangisi olduğunu kontrol edin. Bu sayfayı Windows 10’un en son sürümüyle güncel tutuyoruz.

Bu bilgiyi şurada da bulabilirsiniz: Microsoft’un Windows 10 sürüm bilgileri web sayfası—”Yarı Yıllık Kanal” altındaki en son sürüme bakın.

Windows 10’un En Son Sürümü Nasıl Alınır

Numara eşleşmiyorsa, Windows 10’un daha eski bir sürümüne sahipsiniz. Beklemeyi atlamak ve bilgisayarınızı hemen en son sürüme yükseltmek için Microsoft’un Windows 10’u İndir sayfasını ziyaret edin ve Microsoft’un Update Assitant’ını indirmek için “Şimdi Güncelle” düğmesini tıklayın. . İndirilen aracı çalıştırın; Windows 10’un yeni bir sürümü mevcutsa, araç onu bulup yükleyecektir.

  Windows 10'da Mobil Bağlantı Noktasından Bir Aygıt Nasıl Kaldırılır

Bir bilgisayarda Windows 10’un en son sürümüne sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için her zaman bu Microsoft aracını indirip çalıştırabilirsiniz. Yeni bir sürüm mevcutsa, araç onu yüklemeyi önerecektir. En son sürümü yüklediyseniz, araç size söyleyecektir.

Uyarı: Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırarak Windows 10’u kendini yükseltmeye zorluyorsunuz. Bilgisayarınızda güncellemeyle ilgili bilinen bir sorun olsa bile, Windows sorunu yok sayar ve güncellemeyi yine de yükler. Microsoft, herhangi birini kontrol etmenizi önerir. sisteminizi etkileyen bilinen sorunlar ilk.

Bilgisayarınızın hala düzgün şekilde önyüklendiğini varsayarak, bir sorunla karşılaşırsanız, bir güncellemeyi her zaman kaldırabilirsiniz. Ancak, güncellemeyi yükledikten sonraki ilk on gün içinde kaldırmanız gerekir.