Bilgisayarınızı Açtığınızda Tam Olarak Ne Olur?

Bir bilgisayarı açtığınızda, bir “önyükleme” sürecinden geçer – “önyükleme” kelimesinden gelen bir terim. İster bir Windows PC, ister Mac veya Linux sistemi kullanıyor olun, arka planda neler olup bittiği aşağıda açıklanmıştır.

Donanım Açılıyor

Güç düğmesine bastığınızda, bilgisayar bileşenlerine (anakart, CPU, sabit diskler, yarıiletken sürücüler, grafik işlemciler ve bilgisayardaki diğer her şey) güç sağlar.

Güç sağlayan donanım parçası “güç kaynağı” olarak bilinir. Tipik bir masaüstü bilgisayarın içinde, kasanın köşesinde bir kutu gibi görünür (yukarıdaki resimdeki sarı şey) ve AC güç kablosunu bağladığınız yer burasıdır.

CPU, UEFI veya BIOS’u Yükler

Artık elektriği olduğu için CPU kendini başlatır ve genellikle anakarttaki bir çipte depolanan küçük bir program arar.

Geçmişte PC, BIOS (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) adı verilen bir şey yükledi. Modern PC’lerde CPU, bunun yerine UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi) ürün yazılımını yükler. Bu, eski tarz BIOS’un modern bir yedeğidir. Ancak, kafa karıştırıcı hale getirmek için, bazı PC üreticileri yine de UEFI yazılımlarına “BIOS” diyorlar.

UEFI veya BIOS Donanımı Test Ediyor ve Başlatıyor

BIOS veya UEFI bellenimi, yapılandırma ayarlarını ana karttaki özel bir yerden yükler; bu, geleneksel olarak bir CMOS piliyle yedeklenen bellekteydi. BIOS veya UEFI ayarları ekranınızda bazı düşük seviyeli ayarları değiştirirseniz, burası özel ayarlarınızın depolandığı yerdir.

CPU, CPU’nun kendisi de dahil olmak üzere sisteminizin donanımını test eden ve başlatan UEFI veya BIOS’u çalıştırır. Örneğin, bilgisayarınızda RAM yoksa, bip sesi çıkaracak ve size bir hata göstererek önyükleme işlemini durduracaktır. Bu, POST (Power On Self Test) süreci olarak bilinir.

  Ağ Güvenliği İçin En İyi Kılavuz

Bu işlem sırasında bilgisayar üreticisinin logosunun ekranınızda göründüğünü görebilirsiniz ve buradan BIOS veya UEFI ayarları ekranınıza erişmek için sıklıkla bir düğmeye basabilirsiniz. Ancak, birçok modern bilgisayar bu süreçten o kadar hızlı geçer ki bir logo görüntüleme zahmetine girmez ve Windows Önyükleme Seçenekleri menüsünden UEFI ayar ekranlarına erişmeyi gerektirir.

UEFI, donanımı başlatmaktan çok daha fazlasını yapabilir; gerçekten küçük bir işletim sistemi. Örneğin, Intel CPU’larda Intel Yönetim Motoru bulunur. Bu, iş bilgisayarlarının uzaktan yönetimine izin veren Intel’in Aktif Yönetim Teknolojisini güçlendirmek de dahil olmak üzere çeşitli özellikler sağlar.

UEFI veya BIOS Bir Önyükleme Aygıtına El Veriyor

Donanımınızı test etmeyi ve başlatmayı tamamladıktan sonra, UEFI veya BIOS, bilgisayarınızı işletim sisteminizin önyükleme yükleyicisine başlatma sorumluluğunu devreder.

UEFI veya BIOS, işletim sisteminizi başlatmak için bir “önyükleme aygıtı” arar. Bu genellikle bilgisayarınızın sabit diski veya yarıiletken sürücüsüdür, ancak bir CD, DVD, USB sürücüsü veya ağ konumu da olabilir. Önyükleme aygıtı, UEFI veya BIOS kurulum ekranından yapılandırılabilir. Birden çok önyükleme aygıtınız varsa, UEFI veya BIOS, başlatma işlemini listelendikleri sırayla onlara devretmeye çalışır. Bu nedenle, örneğin, optik sürücünüzde önyüklenebilir bir DVD’niz varsa, sistem sabit sürücünüzden başlatmayı denemeden önce bundan başlamayı deneyebilir.

Geleneksel olarak, bir BIOS, bir diskin başlangıcında özel bir önyükleme sektörü olan MBR’ye (ana önyükleme kaydı) bakardı. MBR, “önyükleyici” olarak bilinen işletim sisteminin geri kalanını yükleyen kodu içerir. BIOS, önyükleyiciyi çalıştırır ve oradan alır ve örneğin Windows veya Linux gibi gerçek işletim sistemini başlatmaya başlar.

UEFI’ye sahip bilgisayarlar, bir işletim sistemini başlatmak için bu eski tarz MBR önyükleme yöntemini kullanmaya devam edebilir, ancak normalde bunun yerine EFI yürütülebilir adı verilen bir şey kullanırlar. Bunların bir diskin başında saklanması gerekmez. Bunun yerine, “EFI sistem bölümü” adı verilen bir şeyde depolanırlar.

  MPLS Ağlarını İzlemek için En İyi Araçlar

Her iki durumda da prensip aynıdır; BIOS veya UEFI, MBR’de veya bir EFI sistem bölümünde küçük bir program aramak için sisteminizdeki bir depolama aygıtını inceler ve çalıştırır. Önyüklenebilir önyükleme aygıtı yoksa, önyükleme işlemi başarısız olur ve ekranınızda bunu söyleyen bir hata mesajı görürsünüz.

Modern bilgisayarlarda, UEFI sabit yazılımı genellikle “Güvenli Önyükleme” için yapılandırılır. Bu, başlattığı işletim sisteminin kurcalanmamasını ve düşük seviyeli kötü amaçlı yazılım yüklememesini sağlar. Güvenli Önyükleme etkinleştirilirse, UEFI, başlatmadan önce önyükleyicinin doğru şekilde imzalanıp imzalanmadığını kontrol eder.

Bootloader, Tam İşletim Sistemini Yükler

Önyükleyici, işletim sisteminin geri kalanını başlatmak gibi büyük bir görevi olan küçük bir programdır. Windows, Windows Önyükleme Yöneticisi (Bootmgr.exe) adlı bir önyükleyici kullanır, çoğu Linux sistemi GRUB kullanır ve Mac’ler boot.efi adlı bir şey kullanır.

Önyükleyiciyle ilgili bir sorun varsa (örneğin, diskteki dosyaları bozuksa) bir önyükleyici hata mesajı görürsünüz ve önyükleme işlemi durur.

Önyükleyici yalnızca küçük bir programdır ve önyükleme işlemini kendi başına gerçekleştirmez. Windows’ta, Windows Önyükleme Yöneticisi bulur ve başlatır Windows İşletim Sistemi Yükleyicisi. İşletim sistemi yükleyicisi, Windows işletim sisteminin temel parçası olan çekirdeği çalıştırmak için gerekli olan temel donanım sürücülerini yükler ve ardından çekirdeği başlatır. Çekirdek daha sonra sistem Kayıt Defterini belleğe yükler ve ayrıca “BOOT_START” ile işaretlenmiş tüm ek donanım sürücülerini yükler; bu, önyükleme sırasında yüklenmeleri gerektiği anlamına gelir. Windows çekirdeği daha sonra sistem oturumunu başlatan ve ek sürücüleri yükleyen oturum yöneticisi işlemini (Smss.exe) başlatır. Bu işlem devam eder ve Windows, oturum açmanıza izin veren karşılama ekranının yanı sıra arka plan hizmetlerini de yükler.

Linux’ta GRUB önyükleyici, Linux çekirdeğini yükler. Çekirdek aynı zamanda, çoğu modern Linux dağıtımında systemd olan init sistemini de başlatır. Başlatma sistemi, bir oturum açma istemine kadar giden hizmetleri ve diğer kullanıcı işlemlerini başlatır.

  Adobe Acrobat'ta Hesaplamalarla PDF Formları Nasıl Oluşturulur

Bu ilgili süreç, işleri doğru sırayla yaparak her şeyin doğru şekilde yüklenmesini sağlamanın bir yoludur.

Bu arada, sözde “başlangıç ​​programları” aslında sistem önyüklendiğinde değil, kullanıcı hesabınızda oturum açtığınızda yüklenir. Ancak bazı arka plan hizmetleri (Windows’ta) veya arka plan programları (Linux ve macOS’ta) sisteminiz önyüklendiğinde arka planda başlatılır.

Kapatma süreci de oldukça ilgili. Bir Windows PC’yi kapattığınızda veya oturumunuzu kapattığınızda tam olarak ne olduğu aşağıda açıklanmıştır.

Resim Kredisi: Suwan Waenlor/Shutterstock.com, DR görüntüleri/Shutterstock.com,