Bellenim İşletim Sisteminde veya UEFI Sürücülerinde Sistemin Yetkisiz Değişiklikler Bulunduğunu Düzeltin

Windows 10, en son donanımı uygulamak ve desteklemek için en son teknoloji sürücülerini ve modüllerini kullanır. Çoğu PC ve Dizüstü Bilgisayar, eski BIOS önyüklemesi yerine UEFI önyüklemesi ile donatılmıştır. Windows 7’den Windows 10’a geçiş yapan Windows kullanıcıları bazı zorluklarla karşılaşabilir; bunlardan biri, Sabit disk türünün dönüşümleridir. Bu sorunları azaltmak için bazen yanlışlıkla herhangi bir ayarı değiştirebilirsiniz, bu da size hataya neden olabilir. Sistem, bellenim işletim sistemi veya UEFI sürücülerinde yetkisiz değişiklikler buldu. Endişeleniyorsanız ve sorunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız ve internette bunun hakkında araştırma yapıyorsanız doğru yazıdasınız. Burada, Windows 10 belleniminde izinsiz değişiklikler bulunan Sistem’in nasıl düzeltileceğini öğreneceksiniz. Öyleyse başlayalım.

Bellenim İşletim Sistemi veya UEFI Sürücülerinde Yetkisiz Değişiklikler Bulunan Sistem Nasıl Onarılır

Başlamadan önce, yetkisiz BIOS Güncelleme girişimi hatasının arkasındaki bazı olası nedenleri görelim.

  • Windows 7, KB 3133977 güncellemesinden bu yana güvenli önyüklemeyi desteklemiyor
  • Güvenli önyüklemeyle ilgili sorunlar
  • Windows 10 diskle ilgili sorunlar
  • Kötü Amaçlı Yazılım Saldırıları

Yöntem 1: Güvenli Önyüklemeyi Devre Dışı Bırak

Artık en yeni UEFI ve BIOS sistemleri, güvenli önyükleme işlevlerine sahiptir ve Windows 10, güvenli önyüklemeyi destekler. Birçok Üretici, güvenli önyükleme işlevinin, PC veya dizüstü bilgisayarın başlangıcında UEFI veya BIOS aracılığıyla kolayca manuel olarak etkinleştirilmesine veya devre dışı bırakılmasına izin verir; bu, Sistem, bellenim işletim sistemi veya UEFI sürücüleri üzerinde yetkisiz değişiklikler buldu sorununu kolayca çözebilir. BIOS’a girmek için Windows 10’da BIOS’a Nasıl Girilir başlıklı kılavuzumuzu okuyun ve ardından aşağıda belirtilen adımları izleyin:

  LinkedIn Profil Resminizin İyi Olup Olmadığını veya İyileştirilmesi Gerekip Gerekmediğini Kontrol Edin

Not: Aşağıdaki adımlar BIOS sürümünüze göre değişiklik gösterebilir. PC BIOS sürümünüze göre bu adımları izleyin.

1. BIOS ayarlarına girdikten sonra Boot sekmesine gidin ve Secure Boot seçeneğini arayın.

2. Herhangi bir seçenek göremiyorsanız, Güvenlik menüsüne gidin ve Güvenli Önyükleme Kontrolü seçeneğini arayın.

3. Güvenli Önyükleme Denetimini Devre Dışı olarak ayarlayın.

4. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın.

Son olarak, Sistemin üretici yazılımı işletim sisteminde yetkisiz değişiklikler tespit edip etmediğini veya UEFI sürücüleri hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Windows 7 KB 3133977 için Önerilen bir güncelleştirmeden (isteğe bağlı güncelleştirme) sonra, Windows 7 güvenli önyükleme desteğine sahip değildi. O zamanlar, çoğu UEFI ve BIOS Üreticisi, ASUS dışında güvenli önyükleme işlevine sahip değildi. Bazı ASUS kullanıcıları, güncellemeyi yükledikten sonra bir donma sorunuyla karşı karşıya kaldı; bu, Sistem, üretici yazılımı işletim sisteminde yetkisiz değişiklikler veya UEFI sürücüleri hatası buldu. Bu tür bir hata, bu kullanıcılar tarafından Windows 7’ye güncelleme yapıldıktan sonra yaşanmaktadır.

Yöntem 2: Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Sistem Geri Yükleme, sistemi iyi çalıştığı bir duruma döndürmek için tasarlanmış bir Windows yardımcı programıdır (yani, o sırada yapılan ayarları ve uygulamaları ve/veya değişiklikleri geri alır). Sistem geri yükleme, Windows sisteminde varsayılan olarak etkindir ve Windows sistemi, sistemde her değişiklik yapıldığında bir geri yükleme noktası oluşturur. Bu düzeltmeyi denemek istiyorsanız, Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuyun ve yetkisiz BIOS Güncelleme girişimi sorununu gidermek için gösterilen talimatları uygulayın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Güvenli önyüklemenin kullanımı nedir?

Ans. Güvenli önyükleme etkinleştirildiğinde, bilgisayarı veya dizüstü bilgisayarı kötü amaçlı yazılım veya virüs saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur. Sistem dosyaları, önyükleme dosyaları ve hatta Salt Okunur Bellek dosyaları (ROM) gibi kötü amaçlı yazılımlar tarafından değiştirilen dosyaları, dijital imzalarının doğru ve doğrulanmasını sağlayarak algılayabilir.

  iPhone, iPad ve Mac Arasında Chrome Sekmeleri Nasıl Aktarılır

S2. UEFI ve BIOS arasındaki fark nedir?

Ans. UEFI, Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi olarak da bilinir, donanımı ve işletim sistemini başlatmak için bir ürün yazılımı görevi gören bir ürün yazılımıdır. Temel Giriş/Çıkış Sistemi olarak da bilinen BIOS, eski bir PC ve dizüstü bilgisayarda bulunan ana karttaki bir yongaya gömülü bellenimdir. Temel fark, UEFI’nin verileri sabit sürücüde GUID bölüm tablosu (GPT) olarak depolaması ve BIOS’un sabit sürücüdeki verileri Ana Önyükleme Kaydı (MBR) olarak depolamasıdır.

S3. GPT veya MBR daha mı iyi?

Ans. UEFI daha yeni bir teknoloji olduğu için yeni donanımla çalışabilir ancak eski donanım UEFI’de algılanamaz, bu durumda MBR çoğu donanımla daha iyi uyumluluğa sahiptir.

***

Sistem, üretici yazılımı işletim sisteminde veya UEFI sürücülerinde yetkisiz değişiklikler bulmuştur ile ilgili yukarıdaki makalenin nasıl giderileceği ve düzeltileceği konusundaki yukarıdaki makalenin size yardımcı olduğunu ve bu yetkisiz BIOS Güncelleme girişimi sorununa çözüm bulabildiğinizi umarız. Yöntemlerden hangisinin sizin için en uygun olduğunu bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlara bırakmaktan çekinmeyin.