VPN

Bazı Web Siteleri Neden VPN’leri Engeller?

Çevrimiçi gizlilik ve bilgi hakkınızı korumanın tek yollarından biri VPN kullanmaktır. Bazı web siteleri VPN’leri engelleyerek bu hakları ihlal eder, ancak bunu iyi bir nedenle yaparlar.

VPN’leri kara listeye almakla ün salmış büyük isimler Netflix, Hulu, Amazon ve BBC’dir. Tam olarak kaç web sitesinin VPN erişimini engellediğini bulmak zor, ancak sayı şurada olabilir: binlerce. Bu sitelerin çoğu VPN’lerle aktif olarak savaş halinde değildir, ancak zaman içinde pasif olarak birçok VPN IP adresini kara listeye almayı başarırlar.

Hatırlat, VPN Nedir?

Buna girmeden önce, IP adreslerinin ne olduğunu ve VPN’lerin nasıl çalıştığını bilmek isteyeceksiniz. Bunu kısa tutacağız. Bir yönlendirici aracılığıyla internete bağlandığınızda size bir IP adresi verilir. Bu adres esasen bilgisayarınızı veya yönlendiricinizi tanımlar, böylece web siteleri nereden bağlandığınızı bilir ve trafiği size geri gönderebilir. Evde atadığınız IP adresi, bir kafede atadığınız IP adresinden farklı.

Bir VPN (sanal özel ağ) kullandığınızda, tüm çevrimiçi etkinliklerinizi uzak bir sunucu aracılığıyla etkin bir şekilde tünellersiniz. Servis sağlayıcınız çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremez, çünkü trafik şifrelenir ve uzak bir sunucu üzerinden yönlendirilir. Web siteleri gerçek IP adresinizi göremez; yalnızca etkinliğinizi maskeleyen sunucunun IP adresini görebilirler. Bu nedenle, VPN’niz etkinliğinizi farklı bir eyalet veya ülkede bulunan bir sunucu aracılığıyla yönlendirirse, web siteleri söz konusu eyalet veya ülkeden bağlandığınızı düşünür.

VPN’leri Engellemek Kolaydır

Web sitelerinin kullanıcıları IP adreslerine göre bulması ve izlemesi yaygındır. IP izleme, hesap güvenliğini artırmanın, hedefli reklamlar oluşturmanın ve kullanıcılara yaşadıkları ülkeye bağlı olarak farklı içerikler göstermenin kolay bir yoludur. Bu IP izleme uygulaması, insanların VPN hizmetlerini kullanmasının ana nedenlerinden biridir, ancak aynı zamanda bir web sitesine VPN erişimini engellemenin bu kadar kolay olmasının nedeni de budur.

Bir VPN hizmeti sınırlı sayıda IP adresine sahiptir. Ve çoğu VPN sunucusu IPv4 kullandığından (bir eski IP adresi protokolü), benzersiz IP adresleri oluşturmak zordur ve bir abone havuzu genellikle aylarca veya yıllarca aynı IP adreslerini paylaşır. VPN’leri kara listeye almak isteyen web sitelerinin aşağıdaki gibi hizmetleri kullanması yeterlidir. ipinfo birden çok farklı kullanıcı tarafından kullanılan IP adreslerini engellemek için.

  Torrent için Neden Bir VPN'e İhtiyacınız Var?

Web sitelerinin VPN’leri kara listeye almasının iki yolu daha vardır, ancak bu yöntemler IP engelleme kadar yaygın değildir. Bağlantı noktası engelleme adı verilen bir yöntem, web sitelerinin VPN’lerin tüm IP adresleri için kullandığı çıkış bağlantı noktalarını bulmasını gerektirir. Çoğu VPN 1194 OpenVPN bağlantı noktasını kullandığından bağlantı noktası engelleme kolay ve etkilidir. Derin paket denetimi adı verilen başka bir yöntem, kullanıcıların meta verilerini kriptografi imzaları için kontrol eder. Bu imzalar VPN servislerinin parmak izleri gibidir ve onları saklamak zordur.

Sözleşmeler Akış Sitelerini VPN’leri Yasaklamaya Zorlar

Yine, en kötü şöhretli VPN kara listeleri Netflix, Amazon, Hulu ve BBC’dir. Bu web sitelerinin tümü medya akışı yapıyor ve hepsi lisans şirketleriyle bölgesel sözleşmeleri yerine getirmek için VPN’leri kara listeye alıyor.

Akış hizmetleri, kitaplıklarına bir TV programı veya film eklemek istediklerinde, söz konusu programın sahibi olan lisanslama şirketi ile bir sözleşme imzalamaları gerekir. Akış hizmetleri dünyası şu anda inanılmaz derecede rekabetçi ve lisans şirketleri, popüler şovları en yüksek teklifi verene vererek yüz milyonlarca dolar kazanabilir.

Ancak akış hizmetlerinin imzaladığı lisans sözleşmeleri genellikle küresel değil bölgeseldir. Bu nedenle Netflix ve Hulu, farklı ilçelere farklı programlar sunuyor. Akış hizmetleri, şovların ve filmlerin popülaritesi (ve dolayısıyla değeri) bölgelere göre farklılık gösterdiğinden bölgesel sözleşmeler imzalar. Kore dramaları gibi kültüre özgü programların bazı bölgelerde diğerlerinden daha değerli olduğunu varsaymak güvenlidir. Bu nedenle, Netflix’in bir Kore dizisi için bir Amerikan lisansını güvence altına almak için çok fazla ödeme yapması gerekmiyor çünkü K-dizileri Kore dışında çok karlı değil.

Ancak Koreliler, Amerikan Netflix’te en sevdikleri programları izlemek için VPN hizmetlerini kullanmaya başlarlarsa, Kore programlarının değeri önemli ölçüde düşecektir. Lisans şirketleri, Kore yayın hizmetlerini bu şovların milyon dolarlık sözleşmeler değerinde olduğuna ikna edemeyecek çünkü Amerikan Netflix bu şovlar için Kore trafiğinin tamamını çok daha düşük bir fiyata alıyor.

  NordVPN indirim kodu,kupon kodu |60-800%| [year] ([month])

Lisans şirketleri ve TV ağları, bariz nedenlerden dolayı programlarının değerinin düşmesini istemiyor. Bu nedenle, akış hizmetlerini bölgeye göre içeriği güvence altına almaya zorlayan sözleşmelerine maddeler ekliyorlar. Akış hizmetlerinin VPN’leri kara listeye almaktan başka seçeneği yoktur. Kuşkusuz, bu yasal anlaşmaların hiçbirine erişimimiz yok. Ama eğer bir şeye benziyorlarsa Apple’ın imzaladığı sözleşmeler, daha sonra, akış hizmetleri söz konusu programlamanın değerini koruyamıyorsa, lisans şirketlerinin programları bir an önce çekmesine izin verilir. Oh, ve dava açabilirler.

Web Siteleri Spam ve Dolandırıcılığı En Aza İndirmek İstiyor

Bir web sitesinin VPN erişimini engellemesinin en meşru nedeni, yasa dışı veya rahatsız edici davranışları azaltmaktır. Bu tekniğin sorunu, suçlulardan daha fazla masum insanı cezalandırmasıdır.

paypal aldı çok fazla flack VPN’leri kara listeye almak için, ancak adil olmak gerekirse, bunu iyi bir nedenden dolayı yapıyorlar. IP adresleri bir kimlik biçimidir ve IP adreslerini gizlemek için VPN kullanan suçluların izini sürmek zor olma eğilimindedir. Paypal bir bankadır ve şirketin bölgesel vergi kanunlarına ve para kanunlarına uyması gerekir.

IRS.gov veya Craigslist gibi bazı web siteleri, bir VPN hizmeti kullandığınızda her zaman çalışmaz. Bu web siteleri, özellikle VPN IP adreslerini hedefleyen kara listeler çalıştırmaz; genellikle koşarlar ve katkıda bulunurlar genel kara listeler spam ve şüpheli etkinlikle ilişkili IP adreslerini işaretleyen.

Ancak bu IP adresleri bu genel kara listelere nasıl giriyor? Diyelim ki IRS.gov’da hesap güvenliği işi yapıyorsunuz ve garip bir şey fark ettiniz. Aynı IP adresinden yüzlerce farklı kişi giriş yapmış. Bu, insanların vergi zamanında bir VPN hizmeti kullandıklarının bir işareti olsa da, bazı vahşi bilgisayar korsanlarının yüz farklı hesabı tehlikeye atmayı başardığının bir işareti olabilir. Bu IP adresini kara listeye almak, insanların gizlilik haklarını ihlal etse bile muhtemelen iyi bir fikirdir.

  En İyi Ucuz VPN'ler [year] ([month])

Herkese Açık Wi-Fi Ağları VPN’leri Engeller

Herkese açık bir ağa bağlıyken her zaman bir VPN kullanmalısınız. Açıkçası, McDonald’s’ın internette ne yaptığınızı bilmesi gerekmiyor, ancak asıl mesele meraklı gözleri değil. Genel ağlar güvenli değil (henüz). Hacklenmesi kolaydır ve bir kamu ağını hackleyen biri kısa sürede gülünç miktarda hassas bilgi toplayabilir.

Bu nedenle, halka açık Wi-Fi ağları tarafından VPN’lerin kara listeye alınması çok sinir bozucu. İnsanlar, özellikle Comcast ve AT&T tarafından sağlananlar olmak üzere birçok halka açık Wi-Fi ağının, VPN erişimini tamamen engelle. Bunu muhtemelen sizi ağlarında korsan dosyalardan veya porno izlemekten alıkoymak için yapıyorlar, ancak bunu web trafiğinizi toplayıp satabilmelerini sağlamak için yapıyor olabilirler.

Kara Listelerde Nasıl Dolaşılır?

VPN kullanıcılarının çoğu dolandırıcı veya korsan değildir. Mahremiyet konusunda endişe duyan ortalama insanlar veya coğrafi olarak kilitlenmiş içerik ve devlet sansürünün etrafından dolanma ihtiyacı hisseden insanlar. İşletmeler VPN hizmetlerini kara listeye almayı seçtiğinde, bu sadece küçük bir sıkıntı değildir; aynı zamanda gizlilik ve bilgi edinme hakkınızın da reddidir.

Bu kara listeleri aşmanın bazı yolları var, ancak işler her gün değişiyor, bu nedenle eski yöntemler güvenilmez hale geldikçe yeni çözümler aramaya hazır olun.

Kara listeleri aşmanın bazı yolları şunlardır:

Yalnızca premium VPN hizmetlerini kullanın ve gerçek olamayacak kadar iyi olan her şeyden kaçının.
Daha yavaş olanı tercih edin, daha güvenli VPN protokolü.
Özel bir VPN IP adresi alın.
Çoğu VPN, tespit edilmesi kolay olan 1194 bağlantı noktasını kullanır. VPN bağlantı noktanızı 2018, 41185, 433 veya 80 olarak değiştirmeyi deneyin.
VPN hizmetiniz karışık sunucular sunuyorsa, bunları kullanın.
VPN hizmetiniz SSH, SSL veya TLS tünelleri sunuyorsa, bunları deneyin. Yavaşlar, ancak güvenliler.
Tor tarayıcıyı kullanmayı deneyin.

Elbette bu kara listelerin başarısız olmasını sağlamanın en iyi yolu onlara karşı mücadeleye devam etmektir. İşletmelere, haklarınızın bir değeri olduğunu açıkça belirtin ve paranızın konuşma yapmasına izin vermekten korkmayın.

Kaynaklar: VPNMentor, VPNÜniversite