Android’de Şifreli VeraCrypt Nasıl Monte Edilir

Mevcut en iyi şifreleme araçlarından bazılarıyla bilgisayar sisteminizdeki her şeyi şifreleyebilirsiniz. VeraCrypt, tüm önemli ve hassas dosyalarınızı şifreleyebilen ünlülerden biridir. Ayrıca kullanıcıların bu temel dosyalardan bazılarını her gün bir yerden başka bir yere taşıması gerekiyor. Bu durumda, her kullanıcı bu dosyaları Android cihazınızda olduğu gibi taşınabilir bir şekilde taşımak için bir çözüme sahip olmayı tercih edecektir. Bununla birlikte, bazı insanlar hala Android’de şifreli VeraCrypt’in nasıl kurulacağını merak ediyor. Bu makalede, VeraCrypt Android’in yardımıyla mevcut ve yeni birimlerin nasıl monte edileceğini öğreneceksiniz.

Android’de Şifreli VeraCrypt Nasıl Monte Edilir

VeraCrypt, sisteminizde dosyalarınızı şifrelemenize yardımcı olabilecek popüler açık kaynaklı ve ücretsiz anında şifreleme yardımcı programlarından biridir. Ancak, ücretsiz ve açık kaynaklı bir şifreleme çözümü olmasına rağmen, Android cihazlar için resmi olarak desteklenmemektedir. Yine de, bu sınırlamayı aşmanın bir yolu var.

EDS Lite, hassas ve hayati belgelerinizi şifreli bir kapsayıcıda saklamanızı sağlayan, sovworks tarafından Android için bir sanal disk şifreleme uygulamasıdır. Bu uygulamayla ilgili birkaç bilgi daha aşağıda listelenmiştir:

  • Ücretli bir uygulama olduğu için EDS Lite’dan daha fazla özelliğe sahip olan sovworks tarafından da EDS uygulamasının açık kaynaklı ve ücretsiz bir sürümüdür.
  • Bu uygulamayı Google Play Store’dan 330 ₹ karşılığında satın alabilirsiniz.
  • Ve orijinal EDS uygulamasına kıyasla EDS Lite uygulamasında belirgin sınırlamalar vardır.

Ancak, yalnızca VeraCrypt Android’e birim eklemeyi hedefliyorsanız, EDS Lite uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz. Android’de şifreli VeraCrypt’in nasıl kurulacağını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Google Play Store’dan EDS Lite uygulamasını yükleyin.

  Tomi Dosya Yöneticisi, Dosyaları Yönetmenizi ve Uygulamaları Toplu Kaldırmanızı Sağlar [Android]

2. Aç üzerine dokunun.

3. EDS Lite’ın cihazınızdaki fotoğraflara, medyaya ve dosyalara erişmesine izin verilsin mi?

4. Aşağıda gösterildiği gibi sol üst köşeden Hamburger simgesine dokunun.

5. Kapsayıcıları yönet seçeneğine dokunun.

6. Resimde gösterildiği gibi sağ üst köşedeki + simgesine dokunun.

7. Şimdi, yeni bir kapsayıcı oluşturmak mı yoksa mevcut bir kapsayıcı eklemek mi istiyorsunuz diye bir mesaj göreceksiniz. iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: Yeni kapsayıcı oluştur veya Mevcut kapsayıcıyı ekle.

Android’de şifreli VeraCrypt’in nasıl monte edileceğini daha iyi anlamanız için bu seçeneklerin her ikisinin de adımlarını resimlerle açıkladık. VeraCrypt Android hakkında bilgi edinmek için bu seçeneklerin her ikisine ilişkin adımları okuyun ve uygulayın.

Seçenek I: Yeni Birim Oluştur

EDS Lite uygulamasını kullanarak Android cihazınızda yeni bir kap veya birim oluşturarak şifreli dosyaları okumaya ve yazmaya başlayabilirsiniz. Aynı işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Yeni kapsayıcı oluştur seçeneğine dokunun.

2. Kapsayıcı biçimini VeraCrypt olarak değiştirin.

3. Ardından, yolu seçin ve Kapsayıcı parolasını değiştirin.

4. Ayrıca, Düzenle seçeneğine dokunarak Kapsayıcı boyutunu 1024 olarak değiştirin ve onay işareti simgesine dokunun.

6. Şimdi ana ekrana dönün ve Hamburger simgesine dokunun.

7. Vera’ya veya cihazınızda az önce oluşturduğunuz herhangi bir birime dokunun.

8. Kap için Parolayı girin ve Tamam’a basın.

Artık bu kapsayıcıya monte edilmiş dosyalara erişebilir ve hatta içindeki şifreli dosyaları okuyup yazabilirsiniz.

Seçenek II: Mevcut Birimi Monte Et

Sahip olduğunuz başka bir seçenek de, EDS Lite uygulamasında zaten var olan bir kapsayıcıyı monte etmektir. Bu nedenle, mevcut birimi veya kapsayıcıyı Android cihazınıza EDS Lite kullanarak monte etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Mevcut kapsayıcıyı ekle seçeneğine dokunun.

  Pebble Destekli iOS 7'den Esinlenen Android Kilit Ekranı

2. Kapsayıcı formatı için Değiştir üzerine dokunun.

3. simgesine dokunun ve aşağıda gösterildiği gibi VeraCrypt’i seçin.

4. Yol seç üzerine dokunun ve cihazınızda VeraCrypt birimini bulun ve seçin.

5. Sağ üst köşedeki Onay simgesine gösterildiği gibi dokunun.

6. Şimdi, uygulamanın ana ekranına dönün ve Hamburger simgesine dokunun.

7. Eklenen mevcut birim olan FAT üzerine dokunun.

8. Ardından, birimin şifresini girin ve Tamam’a basın.

Eklenen mevcut hacmin içeriği ekranınızda size gösterilecektir.

Konteyner üzerindeki işinizi bitirdikten sonra, monte edilen dosyaların güvenliği için güvenli kabul edilen EDS Lite üzerinde birimin bağlantısını kesebilirsiniz. Bildirim panelini aşağı çekmeniz ve EDS hizmeti çalışıyor bildiriminden Tüm EDS kapsayıcılarını kapat üzerine dokunmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. EDS Lite’a ne tür dosya biçimleri takılabilir?

Cevap: Daha önce tartıştığımız gibi, EDS Lite uygulaması, nispeten daha fazla özelliğe sahip olan ücretli EDS uygulamasının ücretsiz ve açık kaynaklı sürümüdür. Bu nedenle, EDS Lite uygulamasının sınırlamalarından biri, NTFS’yi veya diğer biçimlendirilmiş birimlerin bazılarını EDS Lite uygulamasıyla bağlayamamanızdır. Yine de, FAT dosyalarını kolayca ve eklentilerin yardımıyla exFAT dosyalarını bağlamanıza izin verilir.

S2. Dosya Yöneticisi uygulamamda EDS Lite uygulamasından ciltler için kapsayıcı içeriğini açabilir miyim?

Cevap: Hayır, cihazınızdaki Dosya Yöneticisi uygulamasında birimler için EDS Lite uygulama kapsayıcı içeriğini açamazsınız. Telefonunuzdaki varsayılan Dosya Yöneticisi uygulamasından kapsayıcılara okuma ve yazma eylemlerini sınırlar. Ancak, birimlerin içeriğini açmak ve okumak/yazmak için diğer bazı 3. taraf Dosya Yöneticisi uygulamalarını deneyebilirsiniz.

***

Artık şifreli VeraCrypt’i yeni bir birim oluşturma veya var olanı bağlama seçeneğiyle Android’e nasıl monte edeceğinizi biliyorsunuz. Bu konuda veya hakkında yazı yapmamızı istediğiniz herhangi bir konu hakkında soru ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bunları okumamız için aşağıdaki yorum kutusuna bırakın.

  Android 7'de Ses Kontrollerine Rahatsız Etmeyin Anahtarı Nasıl Eklenir