Android’de Otomatik Doldurma Parolası Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Bir android kullanıcısıysanız, herhangi bir uygulamada yeni bir şifre doldurduğunuzda Android’in sorduğu Otomatik Doldurma Şifresinin farkında olmalısınız.

Bu özellik faydalı mı yoksa sizden başka türlü gizli tutulması gereken kişisel bilgileri mi alıyor? Aynısı hakkında ayrıntılı bilgi alalım ve bu Otomatik Şifre Doldurma özelliğini nasıl etkinleştirip devre dışı bırakabileceğinizi öğrenelim.

Otomatik Doldurma Parolası nedir?

Android Oreo 8.0 piyasaya çıktığında Google, çeşitli uygulamalarda şifre doldurma sürecini kolaylaştıran otomatik doldurma çerçevesini geliştirdi. Google, şifreniz, kart bilgileriniz, adresiniz vb. bilgileri kaydettikten sonra, tek bir dokunuşla bu bilgileri istediğiniz yerde kullanmanıza yardımcı olur. Google’ın Otomatik Doldurma özelliği, şifre yöneticisi uygulamalarıyla da iyi çalışır.

Bugünlerde birden fazla site ve uygulama size otomatik doldurma gibi olanaklar sağlamak için çalışıyor. Otomatik Doldurma kullanışlı bir araçtır ve bu nedenle e-posta adresiniz, adınız, kredi kartı bilgileriniz vb. gibi çeşitli yerlerde kullanımını bulur. Otomatik Doldurma, formdaki tüm bu ayrıntıları doldurmanıza yardımcı olabilir.

Otomatik Doldurma Parolasının Kullanımları

Teknolojik gelişmelerle birlikte insanlar her gün daha iyi teknolojiler ile geliyorlar. Google’ın neden otomatik doldurma gibi bir özellik bulmaya karar verdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Otomatik Doldurma Parolası olarak bir şey düşünmeye ne gerek vardı? Başarılı mı, yoksa Otomatik Doldurma Parolaları ile ilgili herhangi bir boşluk var mı? Bu özelliğin hizmet ettiği kullanımları bilelim.

Zaman kazandırır

Otomatik Doldurma, bir bilgiyi tekrar tekrar girmek için harcayabileceğiniz zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Şifre, kart bilgileri, e-posta vb. bilgileri doldurmak için otomatik doldurmayı kullandığınızda, sadece bir tıklama ile ayrıntıları girerek çok zaman kazanırsınız. Bu sadece çabadan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda çok zaman kazandırır.

Güvenliği artırır

Tüm şifrelerinizi ezberlemeniz ve hatırlamanız gerekiyorsa, onları kısa ve kolay tutma eğiliminde olacaksınız. Otomatik doldurma ile bu şifreleri hatırlama konusunda endişelenmenize gerek yok; bu nedenle, zorlu şifreler tutabilir, böylece hesaplarınıza ek güvenlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca önemli bir şifreyi unuttuğunuz için başınızı belaya sokabileceğiniz zamanlardan sizi kurtarır.

Gerginliği azaltır

Çok sayıda parolayı ayrı ayrı hatırlamak çok çaba gerektirir. Sonunda onları karıştırabilir veya unutabilirsiniz ve her seferinde şifrenizi sıfırlamanız gerekebilir. Otomatik doldurma, parolalarınızı kaydederek bu sorunu sizin için çözer, böylece bunların her birini ayrı ayrı hatırlamanız gerekmez.

Sizi güçlük ve karışıklıktan kurtarır

Çoğu zaman insanlar şifreyi hatırlamak için sosyal medya hesaplarının çoğunda aynı şifreyi kullanır. Ancak bu yanlış bir karar olabilir çünkü birisi tek şifrenizi öğrendiğinde tüm hesaplarınız hakkında bilgi edinebilir.

Bu nedenle, her bir şifreyi hatırlamak için otomatik doldurma şifreleri kullanabilir, böylece farklı sosyal medya uygulamaları için farklı şifreler tutabilirsiniz. Tüm hesaplarınızı saldırıya uğramaktan kurtaracak ve kendinizi farklı hesaplar için farklı şifreleri hatırlamaya çalışmaktan kurtaracaksınız.

  Android İçin En İyi 8 Mesajlaşma Uygulaması

Android’de Otomatik Doldurma yapmanızı sağlayan En İyi Uygulamalar

Bir android kullanıcısıysanız, Google’ın yerleşik şifre yöneticisi, otomatik doldurma görevini sizin için daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Ancak, diğer uygulamalar aynı görevi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Çalışma şekilleri ve veri depolama kapasiteleri farklılık gösterebilir. Aynı hizmeti sunmanın farklı alanları ve yolları üzerinde çalışabilirler.

Bu şifre yönetimi uygulamalarından bazıları hakkında bilgi toplayalım ve hangi özellikleri sunduklarını görelim.

Google’ın Dahili Şifre Yöneticisi

Google’ın Dahili Şifre Yöneticisi, gerektiğinde şifrelerinizi kaydetmenize ve erişmenize yardımcı olur. Bilgilerinizi kaydederek size çok zaman kazandırır, böylece bir hesaba her giriş yaptığınızda veya farklı bir uygulamaya giriş yaptığınızda bunları tekrar girmeniz gerekmez.

Özellikler

 • Benzersiz şifreler oluşturun ve kaydedin: Google’ın Şifre Yöneticisi, yeni oluşturulan hesaplarınız için yeni şifreler oluşturmanıza yardımcı olur. Daha sonra yeni oluşturulan bu şifreyi kaydeder ve gerektiğinde size sunar.
 • Kayıtlı şifrelerinizin korunması: Google’ın Şifre Yöneticisi, şifrelerinizi kaydeder ve ayrıca yerleşik güvenlikle güvenliklerini sağlar. Şifrelerinizin hiçbirinin üçüncü şahıslar tarafından görülmeyeceğinden veya kullanılmayacağından emin olabilirsiniz.
 • Gerektiğinde şifreleri otomatik doldurma: Google’ın Şifre Yöneticisi, gerektiğinde ve yerde çeşitli hesaplarda ve uygulamalarda şifreleri otomatik olarak doldurmanıza yardımcı olur.
 • Güçlü şifreler önerin: Yeni bir hesap için şifre oluştururken Google, hesabınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak güçlü şifreler önerir.
 • Güvenli olmayan şifreler hakkında sizi bilgilendirin.
 • Yetkisiz erişimi engeller.

Google Password Manager, tüm şifre sorunlarınızı yönetmek için çalışır ve kayıtlı bilgilere istediğiniz zaman erişmenize yardımcı olur. Zamandan tasarruf etmek ve aynı anda birden fazla şifreyi yönetme zahmetinden tasarruf etmek için kullanabilirsiniz.

1Şifre

Şifreleri girmeyi ve hatırlamayı sizin için kolaylaştıracak bir alternatif arıyorsanız, görevi sizin için yerine getirmek için 1Password’e güvenebilirsiniz. 1Password, web sitenizden ve mobil uygulamalarınızdan kimlik bilgilerini kaydederek hesaplarda oturum açmayı kolaylaştırır. Farklı bir hesaba giriş yapmaya başladığınızda, depolanan verilerden gerekli alanları doldurmak için 1Password kullanabilirsiniz.

Kaydedilen tüm verilere çok fazla zaman harcamadan hızlı, kolay ve sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz. Geçerli sayfadan çıkmadan, kaydedilen bilgilerle herhangi bir uygulamada oturum açabilirsiniz. Hızlı erişim, bir klavye kısayolu olarak çalışır. Yeni bir uygulamaya veya hesaba her giriş yapmayı denediğinizde size kimlik bilgileri önerir. Ayrıca açılır menüden aradığınız hesap detaylarını arayabilir ve çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

1Password ayrıca orijinal web sitesinin URL’sini kaydederek ve yanlışlıkla bir tarama web sitesini açmanız durumunda otomatik doldurma seçeneğini durdurarak sizi olası dolandırıcılıklardan korur. Parolalarınızı iOS, Windows, Linux vb. dahil olmak üzere birden fazla cihaza kaydedebilirsiniz.

Son Geçiş

Şifreleri hatırlamak bir görev haline geldiğinde, cihazınızdaki bilgilere erişmeye çalışırken sorun yaşayabilirsiniz. LastPass, parolalarınızı, kart bilgilerinizi vb. kaydeden, böylece her gün farklı formlarda ayrıntıları girmek için zaman harcamamanıza olanak tanıyan, kullanımı kolay bir Parola yöneticisidir. Kaydedilen verilere basitçe tıklamanız yeterlidir ve formda istenen tüm bilgiler otomatik olarak doldurulacaktır.

  Bright Weather, Android İçin Başka Bir Muhteşem Hava Durumu Uygulaması ve Widget'ıdır

Özellikler

 • LastPass, tarayıcı uzantınızdan bilgi toplar ve kasayı birden çok kez açmadan otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır.
 • Sadece bir tıklama ile mobil cihazlarınızda bilgileri kaydedin ve otomatik olarak doldurun.
 • Her yeni hesap oluşturduğunuzda LastPass’i kullanarak yeni bir şifre oluşturun. Oluşturulduktan sonra, bu şifreyi uygulamaya kaydedebilir ve istediğiniz zaman erişebilirsiniz.
 • LastPass’te kimlik bilgilerini, kredi kartlarını, adresleri ve diğer önemli bilgileri kaydedin.
 • Verileriniz bilgisayar korsanlarından ve üçüncü taraf kaynaklardan güvende kalır.
 • Otomatik olarak kaydedilen bilgilerle zamandan tasarruf edin, böylece formdaki bilgileri tekrar tekrar doldurmazsınız.
 • Her şifreyi ayrı ayrı hatırlamanız gerekecekse, aksi takdirde karşılaşabileceğiniz hataları ortadan kaldırın.
 • Girdiğiniz ve kasaya kaydettiğiniz bilgiler şifrelenir, bu nedenle kişisel bilgilerinizin sızdırılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 • Bir formu doldurmanız gerektiğinde, tüm bilgileri otomatik olarak doldurmak için LastPass simgesine tıklayın.
 • Android, Mac, iPhone vb. gibi birden fazla cihazı destekler.

LastPass’i bir parola, teslimat adresi veya diğer ayrıntıları kaydetmek ve gerektiğinde bunlara saniyeler içinde erişmek için kullanabilirsiniz. LastPass, gerektiğinde size ilgili verileri sağlamak için akıllıca çalışır.

bitwarden

Bitwarden’ı kullanarak üretkenliğinizi artırın ve parola yönetimini kolaylaştırın. Bitwarden, tüm bilgileri tekrar tekrar girmek zorunda kalmamanızı sağlarken tüm özel bilgilerinizi ve şifrelerinizi güvende tutmanızı sağlar. Bitwarden’ı kullanarak tüm uygulamalarınız ve hesaplarınız için benzersiz parolalar oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Özellikler

 • Bitwarden, cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere tüm dijital cihazlarınız için platformlar arası erişim sağlar. Uygulama üzerinden birden fazla parola kaydedebilirsiniz ve Bitwarden’ı kullanırken bunları yönetmek zor değildir.
 • 40 farklı dili destekler ve bu nedenle dil asla bir engel değildir.
 • Bitwarden, tüm uygulamalarınız için birkaç dakika içinde size sağlam güvenlik sağlamayı garanti eder. Kullanımı kolaydır ve bu nedenle uygulamayı kullanmayı anlamak için büyük miktarda bilgiye ihtiyacınız yoktur. Uygulama ile şifreleri yönetmek kolaylaştı ve şifreleri girmenin, öğrenmenin ve kaydetmenin artık bir güçlük olmadığından emin olabilirsiniz.
 • Bitwarden ile uçtan uca şifreleme, özel verilerinizin veya parolalarınızın hiçbirinin üçüncü taraflara ulaşmamasını ve tüm bilgilerinizin güvende kalmasını sağlar. Uygulamaya hesap verebilirliği ve güvenliği konusunda güvenebilir ve girdiğiniz bilgiler ne olursa olsun hiçbir şeyin üçüncü taraf kaynaklardan sağlanmayacağından emin olabilirsiniz.

Birçok işletme, en iyi şifre yönetimi uygulamalarından biri olduğu için Bitwarden’ı kullanmayı tercih ediyor. Saklanan bilgilere kolayca erişmenize ve önemli formları saniyeler içinde doldurmanıza yardımcı olur. Bu aynı zamanda size çok zaman ve emek kazandıracak, bu nedenle Bitwarden’ı kullanmak, herhangi bir uygulamada şifreleri kaydetmek ve otomatik olarak doldurmak için mükemmel bir seçimdir.

Bitwarden’ı kişisel amaçlar için kullanmayı planladığınızda ücretsiz olarak gelir. Uygulamanın sunduğu tüm özelliklerden yararlanmak için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak, iş amaçlı kullanmayı planlıyorsanız, Bitwarden’ın sunduğu tüm özelliklerden yararlanmak için belirli ücretler ödemeniz gerekebilir.

  Android'de Telegram Hesabı Nasıl Oluşturulur

Otomatik Doldurmayla İlişkili Güvenlik Sorunları

Otomatik doldurmayı sunmanın ardındaki temel amaç, işinizi kolaylaştırmaktır. Ancak, sizin için endişe kaynağı olabilecek otomatik doldurma kullanımıyla ilgili birçok risk vardır. Bu riskler, çevrimiçi bir kaynak olduğu için yanlış bir tarayıcının otomatik doldurma yöneticisini hassas bilgiler sağlaması için kandırabileceği gerçeğini içerir.

 • Bilgisayar korsanları bir tarayıcıya görünmez bir otomatik doldurma formu ekleyebilir ve bunu normal bir form olarak tanımlayan otomatik doldurmanız, sayfadaki bilgileri otomatik olarak doldurarak önemli ve hassas bilgilerin sızdırılmasına neden olabilir.
 • Birçok kişi aynı şifreyi birden fazla hesap için kullanır; bu, bir şifreniz çevrimiçi olarak sızdırıldığında, tüm çevrimiçi hesaplarınızı kaybedersiniz demektir.
 • Çok fazla güvenlikten sonra bile bilgilerin üçüncü taraf hesaplarına sızması ciddi bir sorundur. Bilgilerinizi gizli tutmak isteyebilirsiniz. Ancak uygulama, bilgilerinizi bir şekilde başka kaynaklara sızdırabilir.

Parolalar önemli bir bilgi parçası olduğu için bu vakalar ciddi bir endişe kaynağı olmuştur. Birine ifşa edilmeleri, önemli ve hassas kişisel bilgilerinizin insanlara ifşa edilmesi anlamına gelir. Daha sonra bu bilgileri size karşı kullanabilir ve sizi bir sürü belaya sokabilirler.

Android Otomatik Doldurma Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Otomatik doldurmayı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak çok zor bir iş değildir. Otomatik doldurmayı etkinleştirmek ve hayatınızı kolaylaştırmak için bir dizi kolay adımı izlemeniz gerekir. Google’da otomatik doldurmayı etkinleştirmek için aşağıda belirtilen adım adım kılavuzu izlemeniz gerekir.

 • Cihazınızda ayarlar uygulamasını açın.
 • Sistem seçeneğine ilerleyin. Orada ‘Klavye ve giriş’ üzerine tıklayın.
 • Ardından ‘Gelişmiş’e tıklayabilirsiniz ve bölüm genişleyecektir.
 • Menüden ‘Otomatik Doldurma hizmeti’ seçeneğine dokunun.
 • Yine, ‘Otomatik Doldurma hizmeti’ seçeneğine tıklayın.
 • Burada, cihazınızda otomatik doldurmayı yönetmek için kullanabileceğiniz uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Google, varsayılan olarak bu listeye eklenir. Ayrıca seçiminize göre başka uygulamalar da ekleyebilirsiniz.
 • ‘Hizmet ekle’ seçeneğine dokunun.
 • Şimdi bir şifre yöneticisi seçmeniz istenecek. Google’ı veya beğendiğiniz başka bir uygulamayı seçebilirsiniz. Ardından cihazınız seçiminizi onaylamanızı isteyecektir. ‘Tamam’ düğmesine dokunun. Otomatik doldurma artık cihazınızda etkinleştirilecektir.
 • Otomatik Doldurma için bir uygulama seçmeniz istendiğinde ‘Yok’ düğmesine tıklayarak Otomatik Doldurma seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Artık cihazınızda otomatik doldurmayı etkinleştirmek için izlemeniz gereken adımları biliyorsunuz. Otomatik doldurma hayatınızı kolaylaştırır, bu nedenle farklı hesaplar ve siteler için farklı şifreler öğrenmekten sizi kurtarmak için cihazınızda etkinleştirmelisiniz.

  Çözüm

  Teknoloji ilerledikçe, herkes hayatını kolaylaştıran yeni fikirler buluyor. Otomatik doldurma, farklı hesaplarınız için parola kaydetmenizi sağlayan bir özelliktir. Birçok parola yönetimi uygulaması, bilgilerinizi depolar ve gerektiğinde formları doldurmak için bunları sağlar.

  Görevi gerçekleştirmek için Google’ın yerleşik şifre yöneticisini kullanabilir veya harici kaynaklardan uygulamalar yükleyebilirsiniz. Şifreleri çevrimiçi paylaşma ve girme ile ilgili güvenlik yönünü anladığınızdan emin olun ve bu nedenle dikkatli olun.

  Çevrimiçi hesaplarınız için güvenli parolalar oluşturmak için trtechpc.eu Random Password Generator’ı kullanabilirsiniz.