Android ve iOS’ta Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir

Instagram son yıllarda popülaritesini patlattı. Herkesin Instagram’da bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak başlayan bir hesabı var. Markaların ürünlerini yaymak için ünlü Instagram kullanıcılarını influencer olarak kullanması öyle bir boyuta ulaştı. Diğer uygulamalarda olduğu gibi, Instagram uygulaması her açtığınızda daha hızlı yüklenmesine izin veren önbellek dosyaları oluşturur. Önbellek dosyaları mobil cihazınızda depolanır ve bazen çok fazla alan tüketebilir. Ancak Instagram önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı konuda ipuçları arayan biriyseniz, size Instagram önbelleğini nasıl temizleyeceğinizi öğretecek faydalı bir kılavuz getiriyoruz.

Android ve iOS’ta Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir

Instagram, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve uygulaması hem Android hem de iOS’ta en çok indirilen uygulamalardan biridir. Her iki platformda da Instagram önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinizi size öğreteceğiz.

Yöntem 1: Android’de

Android’de Instagram uygulamasının önbelleğini temizlemek oldukça basittir ve bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Not: Akıllı telefonlar aynı Ayarlar seçeneklerine sahip değildir. Üreticiden üreticiye farklılık gösterirler, bu nedenle herhangi birini değiştirmeden önce doğru ayarları kontrol edin. Honor Play akıllı telefonunu kullanarak adımları gösterdik.

1. Ayarlar simgesine dokunarak Ayarlar’ı açın.

2. Ardından, Uygulama ayarları’na dokunun ve tüm Uygulamalar seçeneğine gidin.

3. Instagram uygulamasını bulun ve dokunun. Uygulama bilgilerini açacaktır.

4. Depolama seçeneğine dokunun.

5. Depolama alanında, Önbelleği temizle seçeneğine dokunun.

Bundan sonra Instagram önbelleği kaldırılacaktır. Artık Android’de Instagram önbelleğini nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz.

Yöntem 2: iOS’ta

Apple, uygulamaların önbellek dosyalarını doğrudan iOS’ta temizlemenize izin vermez. Önbellek dosyalarını silmek için uygulamaları silmeniz gerekecek. iOS’ta Instagram önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

  iOS'ta Özel 'Otomatik Kilitleme' ve 'Parola Gerektirme' Süresi Nasıl Ayarlanır

1. Ayarlar’ı açmak için Ayarlar simgesine dokunun.

2. Genel seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

3. iPhone Depolama seçeneğine dokunun.

4. Instagram uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.

5. Uygulamayı Sil seçeneğine dokunun. Instagram uygulamasını iPhone’unuzdan siler.

6. Ana ekrana dönün ve App Store’u açmak için App Store simgesine dokunun.

7. Instagram uygulamasını arayın ve tekrar yükleyin.

Bu nedenle, iOS ve Android’de Instagram önbelleğini bu şekilde temizleyebilirsiniz. Yeni yüklenen Instagram uygulamasında önbellek dosyası olmayacak.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Instagram etkin olmayan hesapları silebilir mi?

Ans. Bununla ilgili Instagram tarafından resmi bir açıklama yok ancak kullanıcılar bazı hesapların uzun süre aktif olmadıkları takdirde kapatıldığını gözlemledi. Bu tür sorunlardan kaçınmak için zaman zaman Instagram’da oturum açtığınızdan emin olun.

S2. Özel Instagram hesabı nedir?

Ans. Varsayılan olarak Instagram’ınız, Instagram hesabı olmayanlar da dahil olmak üzere internetteki herkes tarafından görüntülenebilir. Özel Instagram, yalnızca takipçileri tarafından görüntülenebilen bir hesaptır; bu, yalnızca o hesabı takip edenlerin, paylaştığı fotoğrafları, videoları ve konumları görebileceği anlamına gelir.

S3. Instagram makaraları ne kadar uzun olabilir?

Ans. İlk piyasaya sürüldüğünde makaralar 30 saniyeye kadar uzayabiliyordu ancak TikTok ve artan popülaritesi nedeniyle Instagram bu sınırı 60 saniyeye çıkarmaya karar verdi. Artık Instagram’da bir dakikalık bir makara yayınlayabilirsiniz.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Instagram önbelleğini nasıl temizleyeceğinizi öğrenebildiğinizi umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.