Android Telefonunuzun IMEI Numarasını Nasıl Bulunur?

Her Android cihazının benzersiz bir Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numarası vardır. Operatörünüz veya cihaz üreticiniz ile iş yaparken bu numaraya ihtiyacınız olabilir. Bunu bulmanın birkaç yolu var – işte ikisi de.

IMEI nedir?

IMEI, Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelir. Başka bir deyişle, tam olarak telefonunuz için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bugün her cep telefonunda bir tane var ve her biri benzersiz. Tıpkı insanlar gibi – hiçbiri aynı değildir. Bu, telefonunuzun IMEI’sini özel hissettirmiyor mu?

IMEI numaraları 14-16 hane uzunluğundadır ve çoğunluğu 14 haneden ve son bir doğrulama hanesinden oluşur. IMEI’ler, hem taşıyıcılar hem de üreticiler tarafından izleme amacıyla kullanılır. Örneğin, telefonunuzu onarıma gönderirseniz, telefonunuzu geri aldığınızı (başka bir telefonu değil) bu şekilde bileceksiniz.

IMEI’ler, birinci ve ikinci bölümlerin marka ve modeli tanımladığı ve üçüncü bölümün söz konusu ahizeye özel olduğu bir 11-222222-333333-4 biçimi kullanılarak bölünmüştür. Dördüncüsü, yukarıda belirtildiği gibi, IMEI’nin aşağıdaki şartlara uygun olduğunu doğrular. tahsis ve onay yönergeleri.

Artık bu kadar tarihin yolunun dışında kaldığımıza göre, işte sizinkini nasıl bulacağınız.

En Basit Yol: Çeviriciye *#06# yazın

Dışarıda çeşitli farklı kaplamalara sahip çok sayıda farklı üretici olduğundan, ayarlar menüsünde IMEI’yi bulmak zor olabilir. Bu yüzden yapılacak en kolay şey çeviriciyi çalıştırmak ve aşağıdakini yazmaktır:

*#06#

Son # girilir girilmez, IMEI bilgileri açılmalıdır. Daha kolay olabilir mi?

Daha Karmaşık Yol: Cihazınızın Ayarlar Menüsünü Kontrol Edin

Cezalandırma konusunda obur biriyseniz (veya çeviricinin kodunu hatırlayamıyorsanız ve bu en mükemmel gönderiye bakmak istemiyorsanız), bu bilgiyi telefonunuzun Ayarlar menüsünde de bulabilirsiniz.

  Android'de önemli bildirimler için ekranınızı nasıl uyandırabilirsiniz?

Ancak işin zorlaştığı yer burası: Marka, model ve Android sürümüne bağlı olarak IMEI bilgileri farklı noktalarda saklanıyor olabilir.

Örneğin, bir stok Pixel’de bunu Ayarlar > Telefon Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Aşağı kaydırın ve göreceksiniz.

Samsung Galaxy cihazlarında, bunu Ayarlar > Telefon Hakkında bölümünde de bulabilirsiniz, ancak üst bölümdedir.

OnePlus telefonlarında Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum’dadır.

Son Bir Not: IMEI’nizi Gizli Tutmalı mısınız?

Yukarıdaki tüm ekran görüntülerinin benzersiz tanımlama bölümünü bulanıklaştırdığımı fark etmiş olabilirsiniz. IMEI, ultra özel olarak ele alınması gereken bir şey olmasa da, yayınlamamanız gereken bir şeydir.

Söz konusu öğeyi benzersiz şekilde tanımlayan diğer her şey gibi (seri numarası, arabanın VIN’i vb.) bu da istenmeyen nedenlerle kullanılabilecek bir şeydir. Örneğin, temiz bir IMEI sahte olabilir ve çalınan bir cihazın yasal görünmesi için kullanılabilir. Ve bu sadece bir örnek.

Bu nedenle, muhtemelen söylemeye gerek yok, ancak IMEI’nizi, sahip olmaları için iyi bir neden olmadıkça kimseye vermeyin. Neden istediklerinden emin değilseniz, sorun. Sebep kabataslak geliyorsa, şüpheli olun.

Ancak cihazınızın IMEI’sini paylaşmanız gereken bir durum vardır: satarken. Bu, potansiyel alıcının telefonda uygun araştırmayı yapmasına ve telefonun hem temiz hem de operatörleriyle uyumlu olduğunu onaylamasına olanak tanır.

Al işte ozaman, buyur.