Aile Ağacınızı Linux’ta Gramps ile Nasıl Düzenlenir?

Aile ağacını takip etmeli mi? Linux’ta Gramps Şecere Organizasyon Aracı ile yap.

Birçok Linux dağıtımı Gramps destekler. Yazılım yüklemek kılavuz ile birlikte takip ve işletim sistemi ile uygun komutları girin.

Not: Gramps’i kullanmak için, Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora veya OpenSUSE çalışıyor olması gerekir.

Ubuntu

Gramps Şecere örgütsel aracı Ubuntu’da mevcuttur ve Kanonik, düzenli olarak programın yazılım kaynaklarında çok yeni bir versiyonunu sunar. Yüklemek için bir terminal penceresi başlatın ve APT Paket Yöneticisini kullanın.

sudo apt install gramps -y

Debian

Debian kullanıcıları hiçbir sorun yüklemeden olacak böylece Dede, açık kaynak. Ancak, Debian doğası ana yayın sürümünde bu yazılım güncel hafifçe demektir. ortalama kullanıcılar için bu büyük bir anlaşma olmayabilir. Eğer Grampsler en son özelliklerini gerekiyorsa Yine, Debian backports etkinleştirmeniz gerekir.

Debian backports etkinleştirmek burada sından ve bizim rehber izleyin. Ayarlandığınızda, bir terminal başlatın ve Debian Backports Repo’dan en son Gramps sürümünü yükleyin.

sudo apt-get -t stretch-backports install gramps

Arch Linux

Arch kullanıcıları “Topluluk” yazılım deposu sağlayarak onların Kurulumunuza Gramps’i alabilirsiniz. , Etkinleştirmek bir terminal ve düzenleme /etc/pacman.conf kadar açın.

sudo nano /etc/pacman.conf

Pacman.conf yapılandırma dosyasında, senin kadar kaydırma “Toplum” bulup önüne # sembollerinin tümünü kaldırın. Topluluk tüm satırları “#” işareti yok olacak değil iş sürece unutmayın.

Şimdi “Topluluk” Ctrl + O. Çık Ctrl + O. ile düzenleyicisi basarak düzenlemeler tasarruf, pacman.conf kurmak olduğunu

Düzenlemeler yerine, repolarınızı güncelleyin ve bunları tekrar senkronize edin.

sudo pacman -Syy

Gramps yükleyerek işlemi bitirin.

sudo pacman -S gramps

fötr şapka

Fedora kullanıcılarına oldukça yeni bir yazılım sağlayan bir Linux dağıtımıdır. Gramps’in soy sistemi farklı değil. Almak için, bir terminal penceresi açın ve yüklemek için DNF Paket Yönetim Aracı’nı kullanın.

sudo dnf install gramps -y

OpenSUSE

OpenSUSE Gramps’in soy yazılımı mevcut vardır ve tüm bültenleri oldukça yeni bir sürümü var. Kurmak için, bir terminal açın ve Zypper paket yönetim aracını kullanın.

sudo zypper install gramps

Genel Linux

Gramps’in soyağacı aracı Linux üzerinde türünün tek programlarından biridir. Sonuç olarak, birçok Linux dağıtımı programı kullanılabilir olmasını sağlamak için kendi yolumdan gitmek. Yine, her işletim sistemi, bir az bilinen Linux dağıtımı konum eğer öyleyse, bu programı paket kaynaklara sahip, geleneksel yöntemlerle yüklemek mümkün olmayabilir. Bu durumda, bu kaynaktan yazılım derlemek için en iyisidir.

  Linux'ta Ana Klasör Nasıl Şifrelenir

Yazılımı kaynaktan oluşturmak için önce inşa bağımlılıklarını yüklemeniz gerekir. Onları inşa etmeyeceğini Gramps’in olmadan çünkü bu bağımlılıklar önemlidir. paket yöneticinizle aşağıdaki listede bağımlılıkları arayın. Bu programların biraz farklı isimleri olabileceğini unutmayın.

gir1.2-atk-1.0
gir1.2-freedesktop
gir1.2-gdkpixbuf-2.0
gir1.2-gexiv2-0.10
gir1.2-gtk-3.0
gir1.2-osmgpsmap-1.0
gir1.2-pango-1.0
graphviz
libcdt5
libcgraph6
libgexiv2-2
libgcv6
libgvpr2
libosmgpsmap-1.0
libpathplan4
python3-bsddb3
python3-cairo
python3-gi-cairo
python3-icu
python3.5
python3.5-minimal
git

Tüm bağımlılıklar ile ilgilenen, Gramps kaynak kodunun en son sürümünü elde etmek için GIT aracını kullanın.

git clone https://github.com/gramps-project/gramps.git Gramps

CD komutunu kullanarak, terminali kaynak kod klasörüne taşıyın.

cd Gramps

aracı ile oluşturun:

python setup.py build

Gramps’i kullanma

Gramps’in aracı tür herhangi soy tarama ya da bir şey yapmaz. Bu bir organizasyon aracıdır ve araştırmada yardımcı olacaktır. soy araştırma yeni misiniz? Bu aracı kullanmadan önce, aile üyeleri üzerinde sahip tüm bilgileri toplamak. Nereye bakacağından emin değil misin? Eğer bir Amerikalı iseniz, ABD GOVT Şecere Sayfasını Deneyin. Amerikalı değil mi? Denemek Findmypast.

Gramps’i kullanmaya başlamak için, programı başlatın. Program açıldığında bir başlangıç ​​sayfası görüntülenir. Aile ağacınızı başlatmak için “Yeni Ağacı” tıklayın. Uygun bir isim verdiğinizden emin olun.

İnsanları eklemek

Gramps’in yazılımına çekirdek bireysel aile üyelerini ekliyor. Bunu yapmak için, kenar çubuğunda “Kişiler” i tıklayın. Oradan + düğmesini tıklayın. Tıklanması + a “Kişi” penceresini açar.

Kişi için gerekli tüm bilgileri doldurun. Bu işlemi, ailenizde mümkün olduğunca çok şey için tekrarladığınızdan emin olun. Gramps’a daha fazla insan eklerken, aile ağacınız büyür.

ilişkiler

Gramps aracındaki bir kişiyle ilişki atamak için, “Kişiler” bölümündeki bir kişiyi vurgulayın, ardından yandaki “İlişkiler” düğmesine tıklayın.

ilişkiler alanında, düğme “ebeveynlerin yeni bir dizi ekle” yi. Bu, seçtiğiniz kişiye anne atamak sağlayacaktır. Alternatif olarak, düğme “Bir çocuk olarak eklenti kişi” seçerek bir çocuk olarak bir kişi ekleyin.

  Linux'ta bir USB cihazı Fat32'ye nasıl biçimlendirilir

Kardeşler

Kardeş Grampsler içinde “ilişkiler” özelliğinin önemli bir yönü vardır. Bunlar olmadan, size ağacına teyzeler, amcalar veya Kardeşlerinize eklemek mümkün olmayacaktır.

Bir kardeş eklemek için, “Kişiler” bölümü altındaki bir kişiyi seçin, ardından “İlişkiler” bölümüne gidin.

İlişkiler altında, kişinin okumasına bakın. “Kardeşler” menüsünü arayın ve o kişi için yeni bir kardeş eklemek için + düğmesine tıklayın.