Ağ Trafiği Kullanımı için En İyi 10 Gerçek Zamanlı Bant Genişliği Monitörü

Bant Genişliği İzleme araçları, ağ yöneticilerinin ağı daha etkin bir şekilde izlemesine ve yönetmesine yardımcı olur.

Bant Genişliği İzleme Nedir?

Bant genişliği izleme, kusurları, işlevselliği ve ağ akışını tespit ederken ağ cihazlarını ve bağlantılarını takip eden temel bir BT etkinliğidir. Büyük bağlantı problemlerini ve anormal aktiviteleri tespit etmeyi ve farklı ağ bileşenlerinin kalitesini düzenlemeyi içerir. Ve ağ izleme araçları kullanılarak yapılabilir.

Bu izleme araçları internet bağlantınızı takip eder ve size ağınızda neler olup bittiğine dair tam ve ayrıntılı bir analiz sağlar.

Bant Genişliği Monitörlerini seçerken hangi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız?

 • Dağıtım kolaylığı ve gerçek zamanlı görünürlük.
 • Tüm ağ ekipmanı modelleri ile etkileşime girebilen bir kurulum.
 • Mevcut istatistikleri geçmiş verilerle karşılaştırma seçeneği.
 • Paket önceliklendirme ve tıkanıklık kontrolü için VLAN (Sanal Yerel Alan Ağı) izleme ve tasarım araçları.
 • İzlemek ve analiz etmek istediğiniz etkileşimleri seçebilme.
 • Özel komut dosyaları, eklentiler veya genel işlev çağrıları olarak dahil edilmelidir.
 • Uygun fiyat ve ücretsiz deneme demosu.

Bu kriterleri akılda tutarak, Ağ Trafiği kullanımı için en iyi gerçek zamanlı Bant Genişliği monitörlerinin bir listesini özetledik. Hadi yuvarlanalım!

SolarRüzgarlar NTA

SolarWinds, BT uzmanları arasında iyi bilinen bir isimdir. Ağ izleme, görselleştirme ve ağ raporlama yazılımı gibi çeşitli yazılım ürünleri yaparlar.

SolarWinds NetFlow Trafik Analizörü (NTA) mükemmel bir bant genişliği izleme aracıdır. Bu araç, bant genişliği kullanım istatistiklerini grafiklere ve tablolara dönüştürerek hem mevcut hem de kaydedilmiş geçmiş verileri görmeyi ve ağ etkinliğiniz hakkında daha iyi bilgi edinmeyi kolaylaştırır. Ağ yöneticileri, ağ performans sorunlarını keşfederek, sorun gidererek ve düzelterek ağ altyapısını daha kolay çalıştırabilir.

Ağ altyapısını daha fazla araştırma yeteneğinizi optimize ederek, trafik koşullarını daha fazla görünürlükle geçmiş verilerle değerlendirebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Geçmişte meydana gelen sorunların kaynağını belirlemenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar ayrıca bant genişliği kullanım istatistiklerini daha iyi anlamak için raporlar oluşturabilir.

SolarWinds NTA, akış verilerini kullanmanın yanı sıra Sınıf Tabanlı Hizmet Kalitesi (CBQoS) verilerini toplamak, analiz etmek ve görüntülemek için tasarlanmıştır. CBQoS izleme, aşırı yük durumunda kritik görev trafiğine öncelik verme ve ağ altyapınızda bant genişliği kullanımını optimize etme konusunda kurallarınızın işlevsel olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Özellikler:

 • Kolaylıkla bir program ayarlayın ve ayrıntılı ağ trafiği izleme ve bant genişliği istatistiklerini alın
 • Basit görselleştirme, zaman ve faaliyetler içindeki trafik akışının anlaşılmasına yardımcı olabilir.
 • Zaman serisi grafikleri ve Hizmet Kalitesi (QoS) yönetimi.
 • Eşik tabanlı bildirimler hem büyük hem de küçük kurumsal ağlara uyarlanabilir.

SolarWinds, Network Bandwidth Analyzer paketi için 30 günlük ücretsiz deneme süresi sağlar.

  Kripto Para Birimleri İçin En İyi 9 Donanım Cüzdanı

YönetMotor

YönetMotor altyapınızdaki ağ etkinliğini ve bant genişliği tüketimini izlemek için kullanabileceğiniz harika ve basit bir Bant Genişliği İzleme aracı sunar.

Bu uygulamanın ücretsiz sürümü, kullanıcının oldukça kısıtlı olan bir cihazdan yalnızca iki arabirimi izlemesine olanak tanır. Yine de, ağ bağlantılarınızdan ihtiyacınız olan ayrıntıları ve tüm istatistikleri size sağlar.

Yönlendiriciler ve anahtarlar gibi çeşitli cihazlar için ağ bağlantısını, bant genişliğini ve ilgili verileri izlemenize olanak tanır.

Özellikler:

 • Ağ bant genişliğini doğru bir şekilde değerlendirmek için kullanıcılar kullanıma, periyoda ve frekansa bağlı olarak önceden tanımlanmış kontrol limitleri belirleyebilir.
 • Ağ bağlantısı sorunlarının kaynağını otomatik olarak bulur ve giderir.
 • Kaynak yönetimi tahminine dayanarak, ağ altyapısı gereksinimlerini otomatik olarak değerlendirir.
 • Sınıfının en iyisi hizmet standartlarını elde etmek için temel VoIP ve multimedya performans parametrelerini analiz eder.

Yapılandırılabilir görselleştirme ve raporlama seçenekleriyle, trafik düzenlerini ve en yoğun aktivite saatlerini incelemek kolaydır.

PAESSLER PRTG

PAESSLER PRTG Bant Genişliği Monitörü hem bireysel hem de ticari kullanım için harika bir araçtır. İnternet protokol adresinizi kontrol eder ve bağlı tüm cihazları bulur.

PRTG, tüm trafik modellerinizi tarar ve hangi uygulamaların ve hizmetlerin bant genişliğinizi tükettiğine ve olası çevresel tıkanıklıkların bulunabileceği yerlere ilişkin kapsamlı istatistikler sunar. Ağ altyapınızın performansının kapsamlı bir resmini sağlamak için bir dizi bant genişliği faktörünü inceler ve görüntüler.

Özel uyarı sistemi, ağ bağlantısı ve bant genişliği sorunu olduğunda size SMS, e-posta veya bildirim gönderir. Bu, kullanıcının herhangi bir bant genişliği sorununa hızla yanıt verebilmesini ve sorunları yükselmeden önce teşhis edebilmesini sağlar.

Bireysel müşteriler, Geniş Bant bağlantılarının iyi performans gösterip göstermediğini değerlendirmek ve DSL (Dijital abone hattı) bant genişliğini ve diğer özellikleri kontrol etmek için hız testi mekanizmasını kullanabilir.

Özellikler:

 • Ağ altyapınızın tüm bağlantılarını, hizmetlerini ve trafiğini gerçek zamanlı olarak izler.
 • Bir ağ kayıt defteri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan bir otomatik bulma özelliğine sahiptir.
 • SNMP, Windows Yönetim Araçları (WMI) ve Packet Sniffing gibi çeşitli işlevleri destekler.
 • Yerleşik bir protokol analizörü, çok fazla trafiğe sahip uygulamaları ve hizmetleri algılayabilir.
 • İş istasyonlarını ve uygulamaları takip etmek için ek sensörlerden oluşur.

Ayrıca indirilebilecek 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunar. Ve deneme süresi sona erdikten sonra, azaltılmış bir sürüme geri döner.

Auvik

Auvik önemli ölçüde uyarlanabilen ve otomatik keşif, izleme ve raporlama sistemi aracılığıyla yönettiğiniz ağ arayüzleri hakkında size hızlı bilgi veren bulut tabanlı bir bant genişliği izleme uygulamasıdır.

İstatistikler ve veri ölçümleri düzenli olarak güncellenir ve maksimum kapasitelerini aşan ağ cihazlarını algılayabilir. Bu durumlarda sistem alarmlar göndererek teknisyenlerin müdahale etmesine ve arızaları önlemesine olanak tanır.

Özellikler:

 • Performans takibi ve gelişmiş bir trafik analiz sistemi dahildir.
 • Otomatik ağ bulma hizmetleri sağlar.
 • Veriler gerçek zamanlı olarak toplanır ve analiz edilir.
 • Ayrıca, bir ağ kayıt defteri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan bir otomatik bulma özelliğine de sahiptir.
  Kullanıcılarınızı ve İşinizi Büyütmek için En İyi 11 Tavsiye Programı Yazılımı

Essentials ve Performance gerçekten de Auvik’te bulunan iki plan sürümüdür. Ağ trafiği analizi, performans sürümünün bir parçasıdır. Performans sürümü, Essentials paketinin tüm özelliklerini içerir. Auvik, 14 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Zabbix

Zabbix ücretsiz ve açık kaynaklı bir bant genişliği izleme uygulamasıdır. Zabbix, kurulumunun basit olması ve sağlam bir grafik kullanıcı arayüzüne sahip olmasıyla tanınmaktadır. Ve aynı zamanda çok geniş bir aktif topluluğa sahiptir. Zabbix, siteler arası görselleştirme özelliği ile ölçeklenebilir.

Bant genişliğiniz sınırlıysa, belirli bir seviyeye ulaştığınızda çalması için bir alarm yapılandırmanız yeterlidir. Şu anda Zabbix, yalnızca Linux platformları ve CentOS, Oracle Linux, Ubuntu, Debian ve SUSE Linux Enterprise Server gibi dağıtımları için kullanılabilir.

Özellikler:

 • Ağ yükünüzün ve bant genişliği kullanımınızın ilerlemesini izler.
 • Zabbix ve ağ ekipmanı arasındaki tüm ağ trafiği şifrelenecektir.
 • Ağ kesintilerini ve bant genişliği talebi eğilimlerini tahmin edin.
 • API, konfigürasyon yönetimi ve sürekli entegrasyon için kullanılabilir.
 • İzlenen belirli ağ cihazı bilgileri için karmaşık mantıksal ifadeler oluşturur.
 • Olay korelasyon mekanizmasını kullanarak uyarı gürültüsünü azaltabilirsiniz.

Nagios

Nagios yine harika bir gerçek zamanlı bant genişliği izleme uygulamasıdır. Yönlendiriciler ve anahtarlar, web sayfaları ve sanal sunucular gibi ağ ekipmanları Nagios ile izlenir, görselleştirilir ve grafikleri çıkarılır. Bu ücretsiz ağ izleme uygulaması, ağ altyapınızın ve ne kadar iyi performans gösterdiğinin ayrıntılı bir resmini verir.

Nagios, bant genişliği istatistiklerini almak için NetFlow protokolü yerine SNMP protokolünü kullanır. Ayrıca, her bağlantıdaki trafik seviyelerinin gerçek zamanlı bir sunumunu oluşturabilir.

Özellikler:

 • Bağlantı gecikmeleri ve protokol sorunları hızla tespit edilebilir.
 • Yerleşik web tabanlı yapılandırma arayüzü, kullanımı kolaylaştırır.

Nagios Çekirdeği ve Nagios XI yazılımın iki sürümüdür. Orijinal paket Nagios Core, açık kaynaklı bir projedir ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Nagios XI sistemi, Nagios Core sürümünün yeteneklerini temel alan bir premium paket sürümüdür.

Ve ağ bant genişliği monitörü hem Nagios Core hem de Nagios XI sürümlerinde bulunur. 1 aylık ücretsiz Nagios XI deneme sürümü mevcuttur.

site24x7

site24x7 ekipman ve bağlantı seviyelerinde bilgi sağlayan güvenilir ve sabit bir bant genişliği izleme aracıdır. Ağdan veri toplamak için Şirket İçi Poller gibi çeşitli sağlam mekanizmalar kullanan bir Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) bant genişliği izleme sistemidir.

Bu yazılım, 10 adede kadar iş istasyonundan ve bir IP adresine sahip diğer ağ donanımlarından oluşan tüm ağ mimarinizi izlemenize olanak tanır. Bu araç ayrıca, yalnızca özel modül düzenleri oluşturarak sensör tarafından izlenen özelliklerin izlenmesine yardımcı olan entegre bir SNMP tabanlı sensör izleme motoruna sahiptir.

Özellikler:

 • Konsol bulut tabanlıdır ve her yerden erişilebilir.
 • Ayrıntılı grafiklerle raporlar oluşturur
 • İletişim kanalı boyunca VoIP hizmetlerinin performansını artırmak için gecikme ve paket düşüşü gibi çeşitli ölçümleri izler.
  Bu Videonun Daha Kaliteli Bir Sürümünü iPhone'a Yüklerken Oluşan Bir Hatayı Düzeltin

Potansiyel geniş bant sorunlarından kaçınmak ve sizi bu sorunlardan haberdar etmek için kapsamlı bir dizi yetenek sağlayan güçlü bir uygulamadır. Ste24x7, etki alanı araçları, sysadmin, geliştirici ve dönüştürücü araçları gibi başka araçlar sunar.

BitMeter İşletim Sistemi

BitMeter İşletim Sistemi ücretsiz ve açık kaynak kodlu gerçek zamanlı bir bant genişliği analiz ve izleme yazılımıdır.

Yerleşik Web Arayüzü, ağ bant genişliğinin nasıl kullanıldığını gösteren çok çeşitli grafik araçları sağlar.

Kullanıcının, bant genişliği eşik seviyeleri aşıldığında bildirmek için alarmlar kurmasını sağlar. Ayrıca saat ve gün bazında istatistiksel verileri görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

Özellikler:

 • Arayüzün kullanımı kolaydır.
 • İstatistikler ve raporlar CSV formatında dışa aktarılabilir.
 • Yerleşik bir web arayüzü ile uzaktan izleme

Bu araç, Windows, Linux ve Mac OSX gibi farklı işletim sistemlerinde çalışır.

NetWorX

Bant genişliği izleme için iyi bilinen bir başka araç, ağX Softperfect tarafından. Çeşitli temalara sahip tamamen özelleştirilebilir bir araçtır. Veri işlemlerini (indirme ve yükleme) gerçek zamanlı olarak izler. NetworX, kullanıcıya olası ağ hatalarının tespitinde yardımcı olur.

Geçmiş verileri gösterir ve kullanıcıların verileri çeşitli biçimlerde dışa aktarmasına olanak tanır. Yerleşik bir güvenlik mekanizması, kullanıcının ağdaki şüpheli etkinlikleri tanımlamasına yardımcı olur. Bu araç hem Windows hem de macOS için kullanılabilir.

Özellikler:

 • İnternete bağlı uygulamaları ve hizmetleri izler.
 • Ağ yükünüzün ve bant genişliği kullanımınızın ilerlemesini izler.
 • Yüklemeler ve indirmeler sürekli olarak yakından izlenir.

Softperfect, anahtar bağlantı noktası eşleyicisi, WI-FI dahisi, önbellek yeniden konumlandırıcı ve baskı denetçisi gibi ağlarınızı yönetmek için başka araçlar da sağlar.

BWMonitor

BWMonitor ağ bant genişliğinizi izlemek için basit bir araçtır. Hız kaydedici, aktarım hızı kaydedici ve bant genişliği uyarı sistemi gibi bir dizi kullanışlı özellik ile birlikte gelir. Bu BWMonitor, VPN bağlantıları dahil tüm ağ bağlantılarını takip eder.

Daha fazla bant genişliği tüketimi konusunda uyarılmak istiyorsanız, uyarıları da yapılandırabilir ve ayarlayabilirsiniz. Bu araç yalnızca pencereler için kullanılabilir. Bu araç, sisteminize herhangi bir ek sürücünün yüklenmesini gerektirmez.

Özellikler:

 • Aynı zamanda, birkaç ağ bağlantısını takip edebilir.
 • Kullanıcıyı bant genişliği kullanımı hakkında e-posta ve push bildirimleri ile bilgilendirir.
 • Trafik bilgilerini CSV ve HTML biçimlerinde dışa aktarır.

Minimal bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve çok az sistem belleği tüketir. Ve bu araç yalnızca pencereler için kullanılabilir.

Çözüm

Harcamalarınıza ve ağınızın ölçeğine bağlı olarak çeşitli bant genişliği izleme araçları mevcuttur. Ağ yönetimini iyileştirmek için bant genişliği kullanımını takip etmek çok önemlidir.

Bu yazımızda, Ağ Trafiği Kullanımı için en iyi Gerçek Zamanlı Bant Genişliği İzleyicilerini listeledik.

BT altyapısı için en iyi açık kaynaklı izleme yazılımı hakkında bilgi edinmek de ilginizi çekebilir.