2022’de En İyi 8 İş Zekası (BI) ve Analitik Platformu

İş zekası, firmalar tarafından iş bilgilerinin veri analizi için kullanılan taktikleri ve teknolojiyi ifade eder.

İş zekası sistem size şirketinizin faaliyetlerine ilişkin tarihsel, güncel ve tahmine dayalı bir bakış açısı sunar. İş zekası teknolojilerinin bazı Temel işlevleri şunlardır:

  • Raporlama
  • Veri analizi
  • karmaşık olay işleme
  • Pano geliştirme
  • iş performansı yönetimi
  • Çevrimiçi analitik işleme

Firmalar zaman içinde büyük miktarda veri topladıklarından, iş zekası son yıllarda giderek daha önemli hale geldi. Son birkaç on yılda, Şirketler operasyonlarını otomatikleştirdi. Yol boyunca veri topladılar ve istiflediler, ancak bunu anlamlı bir şekilde nasıl kullanacaklarını henüz çözemediler.

İş zekası sistemleri, bu verileri almanın ve firmaların operasyonları daha iyi görmelerine ve anlamalarına olanak tanıyan ve bu verilerin ne anlama geldiğine daha fazla anlam katan farklı şekillerde raporlar almak için bir araya getirmenin bir yoludur.

ÖNEMLİ ÖNERİLER

  • Şirket verilerini toplayan, kaydeden ve analiz eden teknik altyapıya BI adı verilir.
  • BI, verileri analiz eder ve yöneticilerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olan raporlar ve veriler oluşturur.
  • Self-servis BI, teknik bilgisi olmayan kişilerin verilere erişmesine ve bunları analiz etmesine olanak sağlayan bir analitik türüdür.
  • Veri görselleştirme yazılımı ve çevrimiçi analitik işleme, İş Zekası araçlarına örnektir.

İşte Raporlama ve Analitik için En İyi 10 İş Zekası Sisteminin bir listesi.

Microsoft Power BI

benimsenme oranı Microst Power BI, microsoft ürünleriyle çok etkin bir şekilde arayüz oluşturması ve birçok kuruluşun microsoft ürünlerini kullanması, power bi’nin listemizde bir numara olmasının ana nedenleridir. Yani bu iki faktör tek başına onu listenin en üstüne çıkarmak için yeterli, ancak dikkate alınması gereken birkaç avantaj daha var.

Diğer bazı BI araçlarıyla karşılaştırıldığında, piyasadaki sağlayıcıların çoğundan daha uygun maliyetlidir. Ürünün kendisi, birçok microsoft ürününe benzer şekilde kullanımı çok kolaydır ve aynı zamanda tanıdık bir görünüme ve hisse sahiptir. Microsoft ürünleri ile entegrasyonun yanı sıra microsoft dışı veri kaynakları da dahil olmak üzere yüzlerce farklı veri kaynağı ile de entegre olabilmesi bir diğer artısıdır.

SAS Analitiği

Sıralamamızdaki diğer bazı BI araçlarıyla karşılaştırıldığında, SAS Analitiği nispeten kullanımı kolay ve sezgisel bir üründür ve bu sadece görsel temsiller ve raporlar oluşturmak açısından değildir. Üründe veri güvenliği de oldukça güçlüdür, bu nedenle verileri gerçekten kilitlemeye çalışıyorsanız ve verilerin nasıl yayıldığını ve kimin neyi görüntüleyebileceğini yönettiğinizden ve kontrol ettiğinizden eminseniz, sas bu konuda gerçekten etkilidir. Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli test edilmiş algoritmalar vardır.

  Chromebook'ta Web Siteleri Nasıl Engellenir

Örneğin, bu tür analitiği devreye almanıza yardımcı olabilecek, üründe yerleşik olarak bulunan algoritmalar vardır. Bunlar ürünlerin güçlü yönlerinden bazılarıdır, ancak pazardaki en pahalı çözümlerden biri olması gibi bazı dezavantajlarından bahsedelim. Sonuç olarak, sas normalde size piyasadaki diğer sistemlerden bazılarına göre daha pahalıya mal olacaktır. Niteliksel metni alıp bir görselleştirmeye, rapora veya analize dönüştürmek istiyorsanız, sas sizin için en iyi araç değildir.

tablo

tablo dünya çapında binlerce kuruluş tarafından kullanılmaktadır ve tableau’nun listemizde bu kadar üst sıralarda yer almasının bir nedeni kısmen görselleştirmenin çok güçlü olmasıdır. Birçok kuruluş için önemli olan veri görselleştirme ile yapabileceğiniz çok farklı şeyler var. Bu ürün bir iş zekası aracı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok veri kaynağını kullanmanıza olanak tanır, bu nedenle birden çok veri kaynağı için çok sayıda sistemi veya çok sayıda sistemi bağlamak istiyorsanız, tablo yararlı bir araç olabilir.
Tableau’nun mobil yönü de oldukça güçlüdür, bu nedenle bu raporlara ve görselleştirmelere erişmek için mobil cihazlara bakmaya veya bunları kullanmaya çalışıyorsanız, tableau bu konuda çok iyidir ve ayrıca bu aracı destekleyen çok büyük bir topluluk ve ekosistem vardır.

Birkaç zayıf nokta da var. İlk olarak, maliyet yapısı nispeten yüksektir; size piyasadaki diğer sistemlerden bazılarına göre daha pahalıya mal olacaktır. İkincisi, maliyet nispeten esnek değildir; Müşterilerimiz için ne tür lisanslar üzerinde pazarlık yapabileceğimiz konusunda, tablonun müzakere edilmesinin aslında daha zor olduğunu ve fiyat indirimleri sağlama konusunda daha isteksiz olduğunu gördük.

sisense

Önemli bir topluluğa ve bir dizi daha büyük kuruluşa sahip başka bir ürün, sisense. Ürünün güçlü yönlerinden bazıları, son derece özelleştirilebilir olması ve bu nedenle iş gereksinimlerinin gereksinimlerine uyacak şekilde uyarlanabilmesidir; aynı zamanda BI alanında gerçekten yenilikçi bir üründür; ve sağlam bir mimari stili vardır, bu nedenle diğer çözümlerle birleştirmek ve çeşitli platformlardaki çeşitli veri kaynaklarını birbirine bağlamak istiyorsanız, sisense harika bir seçenektir.

Negatif olarak, birkaç tane de var. Birincisi, daha sağlam ve karmaşık araçlar için tipik olan devasa bir öğrenme eğrisi vardır, ancak bu düzeyde güvenilirlik ve karmaşıklığa sahip olmak için ödemeniz gereken bedel budur. Ayrıca, ürünün desteklenmesi için bir Windows sunucusunda çalışması gerekir. Dolayısıyla, işinizin durumuna veya arka ofis mimarinize bağlı olarak bu bir sorun olabilir veya olmayabilir.

Bilgi Oluşturucular

Diğer bi araçları ile karşılaştırıldığında, Bilgi oluşturucular piyasada kullanımı daha kolay olanlardan biridir. Son derece esnek ve kullanımı kolaydır. Raporlama ayrıca son derece ayarlanabilirdir, bu nedenle temel ayarlardan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, gereksinimlerinizi karşılamak için çift araçları özelleştirebilir ve daha kapsamlı ayarlamalar yapabilirsiniz.
Web odaklı diğer uygulamalarla entegrasyon da kolaydır, bu nedenle bunlar ürünün avantajlarından bazılarıdır.

  Apple AirPods ile Sık Karşılaşılan Sorunlar Nasıl Giderilir

Güvenlik açıkları açısından birkaç kusur var. Başlangıç ​​olarak, programın sonraki sürümleri bazı mevcut kodlama yeteneklerini ve özelliklerini sınırlar. İkincisi, dosyaları birden çok biçimde dışa aktarmak zordur; ayrıca piyasadaki diğer sistemler kadar basit olmayan eski bir kullanıcı arayüzüne sahiptir; ve son olarak, müşteri hizmetleri piyasadaki diğer iş zekası tedarikçileri kadar sağlam değildir.

Oracle EPM’si

Oracle Kurumsal Performans Yönetimi .

Oracle, satın aldıkları zamana kadar uzanan iş analitiğinde her zaman güçlü olmuştur. hiperion, iş zekası için kullanılan ortak bir sistem ve o zamandan beri uzayda güçlü kaldılar. Artık kurumsal performans yönetimi ile her zamankinden daha güçlüler ve bu, daha büyük kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılan bir ürün.

Kurulumu ve yapılandırması zor değil. Piyasadaki diğer sistemlere kıyasla nispeten daha az arıza süresi vardır. Eksiksiz bir iş zekası çözümüdür, bu nedenle temel Oracle bulut erp çözümüyle veya crm ve tedarik zinciri yönetimi gibi diğer Oracle ürünleriyle gerçekten iyi bir şekilde bağlantılıdır ve bütünleşir. Ayrıca oracle olmayan ürünlerle gerçekten iyi bir şekilde bağlanır ve birleşir, ancak genel olarak oracle cloud erp çözümü en iyisidir.

Tibco Yazılım

Bunu duymamış olsanız bile, Tibco yaygın olarak kullanılan bir ağ oluşturma aracıdır. Ürünün özelliklerinden bazıları, son derece özelleştirilebilir, kullanımı kolay ve çok sayıda seçeneğe sahip olmasıdır. Verileri haritalamak da kolaydır. Tibco, çok sayıda kaynaktan gelen verileri bir araya getirme konusunda uzmandır ve bu alanda harika bir geçmişe sahiptir. Diğer hizmet ve ürünlerle karşılaştırıldığında, Tibco satıcısı ayrıca mükemmel bir müşteri hizmeti sunar.

Dikkate alınması gereken birkaç olumsuz risk var. İlk olarak, bulut teklifi, özellikle iş alanındaki diğer şirket içi ve daha gelişmiş sistem türleriyle karşılaştırıldığında nispeten olgunlaşmamıştır, bu nedenle bu dikkate alınması gereken bir şeydir. Ayrıca, birden çok veri kaynağından senkronizasyon ve nispeten yavaş bağlantı ile ilgili bir sorun vardır; bu nedenle, birden çok veri kaynağından gerçek zamanlı bağlantıya sahip olmanın kuruluş için hayati önem taşıdığını düşünüyorsanız, bu dikkate alınması gereken bir şeydir.

IBM Cognos

Piyasadaki bir diğer popüler iş zekası ürünü ise IBM’in cognos’u. Ürünün yeteneklerinden bazıları, çok sayıda aramayı tek bir raporda birleştirme yeteneğini ve kısayollar oluşturma seçeneğini içerir. Özelleştirilebilir panolar mevcuttur, bu nedenle belirli veri türleri için benzersiz görsel temsiller veya panolar arıyorsanız, bu çok yararlı olabilir. Ek olarak, raporlama ve raporlama biçimleri çeşitli şekillerde görüntülenebilir ve sunulabilir ve ayrı bir test sanal alanı vardır.

Ürünün olumsuz riskleri veya kusurları söz konusu olduğunda bunlardan birkaçı vardır. Her şeyden önce, veri kümeleri ve raporlar gibi otomatik modelleme arıyorsanız, bu, diğer ürünlerin daha iyi sunabileceği ürünün bir zayıflığıdır. İkincisi, özelleştirme nispeten zor ve pahalıdır, bu nedenle bakımı biraz daha karmaşık olacaktır ve bazı karmaşıklıklara ve maliyet sorunlarına neden olabilir.

  MS Paint Ölmedi Come The Fall Creators Güncellemesi

SAP İş Nesneleri

Iş nesneleri birkaç on yıl önce satın alınan bir hizmet veya üründür. Ve buna sap müşterileri ve sap olmayan müşteriler tarafından erişilebilir. İş nesneleri, mevcut tek iş zekası ürünü olmasa da, sıklıkla aşağıdakilerle birlikte satılır. s/4hana. Şimdi, iş nesnelerinin listemizde dokuzuncu olarak derecelendirilmesinin nedenlerinden biri, geniş bir iş zekası varlıkları seti sağlamasıdır. bu nedenle, onunla gerçekleştirebileceğiniz veri madenciliği ve tahmine dayalı analitik iş analitiği türlerinde çok fazla çeşitlilik vardır. Ayrıca çok güçlü bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve Microsoft Office kullanarak bilgi iletmek kolaydır.

Çok sayıda veri kaynağı işbirliğine sahiptir, bu nedenle çeşitli farklı kaynaklardan gelen verileri birleştirebilir ve entegre edebilir. Özellikle, temel kurumsal teknolojilerinizin dışında eski sistemleriniz veya başka sistemleriniz varsa. Son olarak, piyasadaki diğer sistemlerle karşılaştırıldığında oldukça fazla esnekliğe sahiptir. yani, bu iyi bir seçim.

mikro starteji

mikrostratejiBirçok firmanın kullandığı sağlam iş zekası aracı, çeşitli nedenlerle son sırada yer almaktadır. Her şeyden önce, çok güçlü panolar sağlayarak, aradığınız genel bakış panosu özelliğini sağlamayı kolaylaştırır. Özellikle farklı iş birimlerine ve konumlara sahip çok uluslu bir şirketseniz, verileri kuruluşunuz genelinde entegre edebilirsiniz. merkezi bir şekilde görünürlüğe sahip olmak. Ayrıca gerçek zamanlı veri analitiği sağlayarak verilerin toplandığı gibi analiz edilmesini sağlar.

Piyasadaki diğer çözümlerle karşılaştırıldığında, lisans maliyeti nispeten yüksektir. böylece en pahalı ve en pahalı planlardan biri olacak. Sürümler arasında uyumsuzluklar vardır, bu da öğrenmeyi ve tüm kuruluşunuz genelinde dağıtmayı zorlaştırır. Kuruluşunuzun farklı bölümlerinde çeşitli sürümler kullanıyorsanız veya daha yeni bir sürüme güncelleme yapıyorsanız. Son olarak, satıcının geliştirme desteği, pazardaki diğer sistemlerin bazıları kadar güçlü değildir.

Son Not ✍

Daha fazla veri görselleştirme aracı için ziyaret etmekten çekinmeyin. Müşterileri iş zekası konusunda eğitmek ve güçlendirmek için çok sayıda materyal mevcuttur. Araştırmak ve oynamak için birçok farklı türde BI aracı vardır. Kullanıcı topluluğu daha bilgili hale geldikçe seçenekler daha geniş ve güçlü hale gelecektir. BI, hemen hemen her sektöre uygulanabilen esnek ve etkili bir araçtır. Şirketlerin veri alışverişi ve işbirliği yapma çabaları, daha fazla veri odaklı olmaya çalıştıkça artacaktır. Ekipler ve departmanlar işbirliği yaptıkça veri görselleştirme daha da önemli hale gelecektir. Bu makale, en iyi iş zekası yazılımını ve aracını seçme konusunda yalnızca bir başlangıç ​​niteliğindedir.