2020’de İncelenen En İyi 6

Sistem İzleme, birçok yönetici için zor olabilir. Günümüz ağlarının düzinelerce hatta yüzlerce sunucuya sahip olması o kadar da nadir değildir. Ve her sunucunun çalışma parametrelerini dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekir. Bir sistem izleme aracının kullanışlı olabileceği yer burasıdır. Tipik olarak, bu sistemler siz daha üretken görevlere konsantre olurken sunucularınızı ve diğer cihazlarınızı izleyecektir. Ve bir şeyler ters giderse, bir operasyonel parametre normal aralığını aşarsa sistem sizi uyaracaktır. Bugün, en iyi altı Windows sistem izleme aracına göz atıyoruz.

Sistem izleme ihtiyacını tartışarak başlayacağız. Günümüzün karmaşık sistemlerinin nasıl bu kadar çok bileşene sahip olduğunu ve yardım almadan her şeye göz kulak olmanın neredeyse imkansız olduğunu göreceğiz. Ardından her sistemde bulunan yerleşik izleme araçlarını tartışacağız. İzlemenin neyle ilgili olduğunu anlamak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdırlar. Bu bizi sistem izleme aracının özelliklerine ve çalışmasına getirecektir. İşte böyle yapıyorlar ve böyle yapıyorlar. Hepimiz aynı sayfada olduğumuzda, Windows için en iyi altı sistem izleme aracını gözden geçireceğiz.

Sistem İzleme Araçları İhtiyacı

Kesinlikle faydalı olsa da, her yerde gözümüz olamaz. Yine de, yönettiğimiz tüm ekipmanların durumunun sürekli olarak farkında olmalıyız. Bugünün sistemleri, sadece 10 yıl öncesine göre çok daha karmaşık. Ve daha birçok bileşene sahiptirler. Benzer şekilde, tipik bir bilgisayarda her zamankinden daha fazla işlem çalışıyor. Bu işlemlerin her biri, ana bilgisayarın sistem kaynaklarının bir kısmını tüketir. Ve kaynaklar tükendiğinde işler ters gitmeye başlar. İşlemler çöküyor, hatalar oluyor. İşler iyi gitmiyor.

İşlerin her zaman sorunsuz yürümesini sağlamak için, problemler ortaya çıkmadan önce önlem alabilmeniz için ekipmanınızın çalışma parametrelerini sürekli kontrol etmeniz gerekir. Bir sistem yöneticisinin yüzlerce olmasa da düzinelerce cihazın çalışmasından sorumlu olması alışılmadık bir durum değildir, bu da hepsini izlemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Onlardan çok fazla var.

Diğer bir sorun, çoğu sunucu işletim parametrelerinin hazır olmaması ve bunlara erişmek için bazı araçların kullanılması gerektiğidir. Geçmiş yılların ana bilgisayarları, yöneticileri anormal koşullar konusunda uyarmak için kontrol panellerinde her türlü göstergeye ve ışığa sahipti. Bazı eski PC’lerde ve ağ ekipmanlarında bunlardan kalıntılar vardı -her kesinti olduğunda yanıp sönen bir LED’i olan bir ev bilgisayarını veya bir “çarpışma” LED’ine sahip olan bu ethernet hub’ını hatırlıyorum – ama bunlar çoktan ortadan kaybolmuşlardı.

Bu, sistem izleme araçlarının bir zorunluluk haline geldiği zamandır. Araç izlemeyi yaparken sistem yöneticilerinin zamanlarını daha yapıcı ve faydalı görevlere harcamasına izin verir, bir şeyler yanlış olduğunda, genellikle gerçek bir sorun haline gelmeden önce yöneticiyi uyarır. Bu, sistem yöneticisine sorunu yanıtlaması ve düzeltmesi için yeterli zaman verir.

Sanallaştırılmış ortamlar, özel izleme gerektiren özel bir kullanım durumudur. Birkaç sanal örneğin bir ana bilgisayar sunucusunun kaynaklarını paylaşması gerektiğinde, hem ana bilgisayarın hem de her sanal örneğin izlenmesi gerekir. Ve ana bilgisayar sunucusunun, birçok Windows sistem izleme aracında eksik olan belirli operasyonel parametre ve izleme gereksinimleri vardır. Bunlar için belirli VM izleme araçlarına ihtiyacınız var.

Yerleşik İzleme Araçları

Çoğu modern işletim sistemi, bir tür yerleşik izleme aracı içerir. Örneğin Windows, Görev Yöneticisine sahiptir. Bu, her sistem yöneticisinin aşina olması gereken çok kullanışlı bir araçtır. Ana bölmesi, çalışan her işlemin işlemci, bellek, disk, ağ ve grafik işlemci kullanımını gösterecektir. Performans sekmesi, işlemci kullanımı, bellek, disk ve her ağ arabirimi gibi çeşitli operasyonel parametrelerin zaman içindeki gelişiminin ayrıntılı grafiklerini verecektir.

  Bir Web Sayfasının Bir Bölümüne Doğrudan Bağlantı Nasıl Yapılır

Bir süredir Windows sistemlerinde bulunan ancak sağladığı bilgilerin çoğu artık Windows Görev Yöneticisi’nde bulunduğundan bugün daha az kullanılan başka bir araca Kaynak İzleyicisi adı verilir. Görev yöneticisinde bulunan bilgilerin çoğunu sağlar, ancak daha çok şu anda çalışmakta olan farklı işlemler tarafından hem donanım hem de yazılım kaynaklarının kullanımını göstermeye yöneliktir.

Unix veya Linux geçmişine sahip sistem yöneticileri muhtemelen iki komut satırı yardımcı programına aşina olacaktır: ps ve top. İlki, şu anda çalışan tüm süreçleri ve isteğe bağlı olarak işlemci ve bellek kullanımını listeler. En üste gelince, benzer bir araçtır, ancak tipik olarak tablo biçiminde sunulan daha fazla bilgiyi içerecektir.

Sistem İzleme Araçlarının Özellikleri ve Çalışması

Sistem izleme araçlarının tümü farklıdır. Ve her biri diğerlerinden daha iyi olduğunu iddia etse de, gerçekte hepsi temel işlevleri bakımından birbirine çok benzer. Çoğu sistem izleme aracında bulacağınız ana özelliklerin bir listesini derledik. İzleme ihtiyaçlarınızı netleştirmenize ve farklı araçları karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Sistem izleme araçlarının en temel özelliği, birden çok sunucuyu uzaktan izleyebilmeleridir. En iyi sistemler, çeşitli işletim sistemlerini izleyecek ve bazıları, çoklu site uygulamalarını kolaylaştırmak için dağıtılmış izlemeye sahip olacaktır. Bazı araçlar, bulduğu her izlenebilir cihazı eklerken ağınızı otomatik olarak taramak için bir otomatik bulma mekanizması da sağlar. Bu, bir kerelik, kurulum sonrası bir süreç veya ortaya çıktıkça herhangi bir yeni sunucu ekleyecek sürekli bir süreç olabilir. İzleme araçları mümkün olduğunca müdahaleci olmamalıdır. Sunucularınıza ek bir yük bindirmelerini istemezsiniz. Ayrıca ölçeklenebilir olmaları gerekir. Ağınız zamanla büyük olasılıkla büyüyecektir ve izleme aracınızın bu büyümeyi takip edebilmesi gerekir.

Tipik olarak sistem izleme araçları, sunucu kullanılabilirliği, CPU kullanımı, bellek kullanımı, disk alanı, CPU sıcaklığı ve güç kaynağı voltajları gibi çok çeşitli ölçümleri izleyecektir. Uygulanabilir olduğunda, bazıları yanıt süresini ve yükleme/indirme hızlarını da ölçer. Uygulama izleme, sistem izleme araçlarında da yaygındır. En iyileri, belirli ölçümlerinden birkaçını izlemek için uygulamalar hakkında derin bir bilgi birikimi kullanır. Bu, örneğin web sunucuları veya veritabanı sunucuları için özellikle yararlıdır.

Sistem izleme araçlarının bir sonraki büyük işlevi uyarmaktır. İşler ters gittiğinde hiçbir şey olmazsa ortamınızı izlemenin ne anlamı var? İzleme sistemleri, herhangi bir anormal parametrenin yöneticilerini otomatik olarak uyaracaktır. Çoğu sistem önceden tanımlanmış uyarı eşikleri ile gelir, ancak bunları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek her zaman mümkündür ve kesinlikle önerilir. Bildirim yöntemleri ve uyarı eşikleri genellikle özelleştirilebilir. Çoğu sistem konsollarında bir mesaj kutusu açar, ancak aynı zamanda e-posta, SMS, çağrı cihazı mesajları vb. gönderir. Bazı sistemler, uyarılar verildiğinde yerleşik veya özel komut dosyaları gibi eylemleri de tetikler.

Bunlar, çoğu sistem izleme aracının paylaştığı temel işlevlerdir, ancak genellikle daha fazlası vardır. Raporlama genellikle izleme araçlarının önemli bir parçasıdır ve en iyisi hem önceden oluşturulmuş hem de özelleştirilmiş raporlar sunar. Raporlama, elbette, tarihsel verilerin toplanmasını da ima eder.

İzlemek istediğiniz tek cihaz sunucular değilse, belki de farklı bir araca ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, anahtarlar ve yönlendiriciler gibi ağ aygıtları, sunuculardan çok farklı izleme gereksinimlerine sahiptir. Sonuç olarak, bu cihazlar için bazı özel izleme araçları mevcuttur. Ağ cihazının operasyonel verilerini almak ve kullanışlı bir şekilde görüntülemek için Basit Ağ Yönetim Protokolüne veya NetFlow’a güvenirler. Ağ izleme araçları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, bu iki makale ilginizi çekecektir:

2018’de İncelenen En İyi 12 Ağ İzleme Yazılımı ve Araçları

Gözünüz Görünmeyenden Uzak Duracak En İyi WiFi Analizörleri (Windows, iOS ve Android)

Windows İçin En İyi Sistem İzleme Araçları

Artık neden bir Windows sistem izleme aracına ihtiyaç duyabileceğiniz açık olduğuna ve aramanız gereken bazı işlevleri bildiğinize göre, devam edelim ve önerdiğimiz farklı araçları gözden geçirelim. Bazıları ücretsiz, bazıları ücretli veya abonelik tabanlıdır, ancak hepsi sunucularınızı daha yakından takip etmek konusunda çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayacaktır.

  Dosya Gezgini'nde Birden Çok Dosya Türü Nasıl Aranır

1. SolarWinds Sunucu Sağlık İzleyicisi (Ücretsiz indirin)

SolarWinds’i henüz bilmiyorsanız, şirket hakkında bilgi edinmenin zamanı geldi. SolarWinds, en iyi ağ ve sistem yönetim araçlarından bazılarını yapar. SolarWinds ayrıca Advanced Subnet Calculator veya Advanced Subnet Calculator veya Sunucu Sağlık İzleyicisien iyi altı Windows sistem izleme aracı listemizdeki bir numaralı giriş.

ÜCRETSİZ İNDİRİN: SolarWinds Sunucu Sağlık İzleyicisi

SolarWinds Sunucu Sağlığı İzleyicisi veya SHM, en fazla 5 sunucunun kullanılabilirliğini, durumunu ve performansını izleyebilir. Bu, bazı küçük işletmeler için yeterli olabilse de ciddi bir sınırlamadır. Ayrıca izleyebileceği şeylerle sınırlıdır. Yalnızca Dell PowerEdge™, HP ProLiant™ ve IBM eServer™ xSeries sunucularıyla çalışır. Ayrıca, Dell ve HP’den birkaç blade kasası modelini ve birkaç VMware hiper denetleyicisini de destekler. Araç, izlediği sunuculardan operasyonel verileri çekmek için SNMP, WMI ve CIM gibi yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanır.

Aracın kontrol paneli, izlenen sunucuların genel durumunu gösterir. İzlenen tüm parametrelerin bir listesini almak için ayrı sunuculara tıklanabilir ve daha fazla ayrıntı için tıklayabilirsiniz. Küçük bir sunucu grubunun genel sağlığı hakkında size biraz fikir verir. Basit bir nedenden dolayı uyarı veya raporlardan bahsetmedik, hiçbiri yok. Bu, elbette beş sunucu ekranını kontrol etmekten daha iyi olan ekranına göz kulak olmanızı gerektiren giriş seviyesi bir araçtır.

2. SolarWinds Sunucusu ve Uygulama İzleyicisi (Ücretsiz Deneme)

Listemizde bir sonraki SolarWinds formundaki başka bir araç. Sunucu ve Uygulama İzleyicisi, Sunucu HealthMonitor’un durduğu yerde başlar. Benzer bir araçtır, ancak çok daha geniş bir özellik kümesine sahiptir. Orion yönetim ve yönetim araçları paketinin bir parçasıdır. Yakın tarihli bir makalede Orion paketinden başka bir araca baktık: 2018’de İncelenen En İyi Ücretsiz sFlow Toplayıcıları ve Analizörleri.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu gelişmiş araç sadece sunucuları değil, aynı zamanda üzerlerinde çalışan uygulamaları da izleyecektir. Hem fiziksel hem de sanal yüzlerce sunucuya sahip en küçük ağlardan büyük, çok siteli kurumsal ağlara kadar ölçeklenebilen eksiksiz bir çözümdür. Ayrıca Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi bulut ortamlarındaki sunucuları da izleyebilir.

30 GÜNLÜK ÜCRETSİZ DENEME: SolarWinds Sunucusu ve Uygulama İzleyicisi

Araç ilk kurulduğunda, ağınızdaki ana bilgisayarları ve cihazları otomatik olarak keşfedecektir. Ancak o zaman elbette onları izlemeye başlayabilirsiniz. Her sunucuda çalışan uygulamaları algılamak için ikinci bir keşif taraması gereklidir. İsteğe bağlı olarak, bir uygulama listesi sağlayabilir ve taramanın yalnızca bunları aramasını sağlayabilirsiniz.

Sunucu ve Uygulama İzleyicisi bir kez kurulup çalışır duruma geldiğinde çok sezgiseldir. Örneğin, Düğüm Ayrıntısı’na tıklamak, o düğümün performansını ve sağlık bilgilerini size gösterecektir. Görüntülenen bilgiler için Grafik ve Tablo biçimleri mevcuttur.

SolarWinds Sunucusu ve Uygulama İzleyicisi için fiyatlandırma 3 000$’ın hemen altında başlar. Satın almadan önce denemeyi tercih ederseniz, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü indirilebilir.

3. WhatsUp Altın

Ipswitch’ten WhatsUp Gold izleme araçları alanında yaygın olarak kullanılan bir diğer isimdir. Bir zamanlar sadece yukarı veya aşağı izleme aracı olan şey, en iyi sistem ve ağ izleme platformlarından birine dönüşmüştür. Bir Windows sistem izleme aracından beklenen her şeye sahiptir. Elbette operasyonel parametrelerin izlenmesini alırsınız ve ayrıca tamamen özelleştirilebilir uyarı ve raporlamaya da sahip olursunuz.

Cihazlarınızı bulan ve izleme konsoluna ekleyen otomatik keşif motoru sayesinde WhatsUp Gold’u kurmak kolaydır. Fiziksel sunucuları, sanal sunucuları, bulut sunucularını, uygulamaları ve ağ ekipmanlarını bulacaktır. Araç, farklı bileşenlerin ara bağlantılarını görebileceğiniz bir harita görünümüne sahiptir. Her cihaz hakkında daha fazla bilgi için tıklanabilir.

  PayPal, Apple'ın iPhone ve Mac App Store'unda Nasıl Kullanılır?

WhatsUp Gold ücretsiz bir sürüm olarak mevcuttur ancak yalnızca beş cihazı izlemekle sınırlıdır. Ücretli lisanslar, artan işlevselliğe sahip üç düzeyde mevcuttur ve fiyatlandırma, izlenen cihaz sayısına bağlıdır. Ücretsiz, zaman sınırlı bir deneme sürümü de mevcuttur.

4. ManageEngine OpManager

Dört numaralı girişimiz ManageEngine’den OpManager. ManageEngine, yöneticilerin ekipmanlarını yönetmelerine yardımcı olacak bazı harika araçlar üretmesiyle de tanınır. OpManager böyle bir araçtır. Sunucunuzun (fiziksel ve sanal) ve ağ donanımınızın yaşamsal belirtilerini izleyecek ve kapsama alanı dışında bir şey olduğunda sizi uyaracak başka bir hepsi bir arada pakettir.

ManageEngine, OpManager’ın iki dakikadan daha kısa sürede kurulabileceğini iddia ediyor. Ardından cihazlarınızı keşfedecek ve karmaşık yapılandırma adımlarına ihtiyaç duymadan onları izlemeye başlayacaktır. Paket, ihtiyacınız olan bilgileri kolayca bulabileceğiniz çok sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ayrıca çok iyi önceden oluşturulmuş raporların yanı sıra özel raporlara da sahiptir. Ürünün uyarı özellikleri de oldukça eksiksiz.

ManageEngine OpManager, bine kadar cihaza sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler için Essential sürümünde 25 cihaz için 700 doların biraz üzerinde başlayan fiyatlarla sunulmaktadır. Daha büyük kuruluşlar için, on bin cihaza kadar ölçeklenebilen bir Enterprise sürümü vardır. Fiyatı 500 cihaz için 20 bin doların altında başlıyor. Her iki sürümün fiyatı, izlenen cihaz sayısına göre değişir ve 30 günlük ücretsiz deneme sürümü de mevcuttur.

5. Nagios XI

Yıllardır oldukça popüler olan açık kaynaklı bir izleme platformu olan Nagios Core’u zaten biliyor olabilirsiniz. Nagios XI, Nagios’un ticari bir versiyonu, steroidler üzerinde Nagios olarak düşünülebilir. Daha zengin bir özellik seti, daha kolay kurulum ve kurulum ve daha parlak bir his veriyor. Nagios XI, gerçek bir kurumsal düzeyde sunucu ve ağ yazılımıdır. Açık kaynaklı kardeşiyle aynı çekirdek motoru kullanır, ancak çok güçlü, özelleştirilebilir bir GUI’ye sahiptir.

Nagios XI, uygulamalar, hizmetler, işletim sistemleri, ağ protokolleri, sistem ölçümleri ve ağ altyapısı için her şey dahil bir izleme çözümü sunar. Bu da yeterli değilse, üçüncü taraf eklentiler neredeyse tüm uygulamaları, hizmetleri ve sistemleri izlemenize olanak tanır.

Nagios XI, Standard ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur. İkincisi, ek işlevselliğe sahiptir ve büyük ölçekli yapılandırma, tahmin ve planlanmış raporlamaya yardımcı olacak ek özellikler içerir. Ürünü denemek isterseniz, ücretsiz bir sürümü mevcut ancak yedi cihazı izlemekle sınırlı.

6. Zabbix

Son girişimiz, Zabbix en iyi ücretsiz ve açık kaynaklı sistem izleme platformlarından biridir. 20 yaşın üzerindedir ve dünya çapında büyük bir 300.000 kullanıcıya sahiptir. Bu, çok büyük ağlara ölçeklenebilen gerçek bir kurumsal sınıf sistemdir. Zabbix, ağları, hem yerel hem de bulut tabanlı sunucuları ve bu sunucularda çalışan hizmetleri izleyecektir.

Ürün ücretsiz olsa da yan hizmetler Zabbix’ten satın alınabilir. En popüler olanlar arasında beş teknik destek seviyesi ve eksiksiz bir sertifika eğitim programı bulunmaktadır. Özgür tarafta kalmayı tercih ederseniz, topluluk desteği de mevcuttur ve çok iyidir.

Özellik açısından Zabbix, binlerce dolara mal olan ürünlerden beklediğiniz her şeye sahiptir. Uyarısı rakipsizdir ve raporlama motoru da öyle. Yenilmesi zor bir fiyat noktasıyla Zabbix’i denemek isteyebilirsiniz.

Toplama

Windows sistem izleme araçları, sistem yöneticilerinin onlar için sunucuları ve uygulamaları izlemekle ilgilenirken önemli şeyler hakkında endişelenmesine izin verir. En iyi 6 Windows sistem izleme aracımızdan herhangi biri mükemmel bir seçenektir. Her şeyden çok, platform seçiminiz tam ihtiyaçlarınız ve kişisel tercihleriniz tarafından yönlendirilecektir. En iyi 6 seçimimizin tümü ücretsiz olarak test edilebilir, bu nedenle deneme yapmaktan çekinmeyin ve ihtiyacınız olanı yaptığından emin olmak için birkaçını deneyin.